Teksas Üniversitesi’nde Metilen Mavisi Devrimi !

0
266

29 Haziran 2016 tarihi itibariyle,San Antonio’daki Texas Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde yapılan bir çalışmada uzun süreli kullanılan ilaçların,metilen mavisi etkisiyle beraber ,beynin kısa süreli hafıza ve dikkat ile ilgili aktivitelerini arttırdığı kanıtlanmaya çalışılıyor.

Ekip,yaptıkları yeni çalışmada metilen mavisi içeren ilaçları 13 kişilik bir gruba tek doz olacak şekilde uyguladı.

MR taramaları baz alınarak yapılan çalışmada görsel ve duysal bilginin olduğu beyin bölümlerinde hareketlilik görüldü.

Metilen Mavisi Çalışmaları
Metilen Mavisi Çalışmaları

Henüz Yeni Bir Çalışma

Doung,metilen mavisinin çok ucuz olduğunu, bellek aktivitesi azalmasında ve dikkat eksikliklerinde kullanmanın faydalı olacağını ve üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Dr. Ezriel Kornel,çalışmanın henüz erken aşamada olduğunu ve devam edeceklerini söyledi.

İlacın tekrarlayan dozlarda alındığında sonuçlarının bilinmediği ve ilacın sadece hasta insanlarda değil sağlıklı insanlarda da etkili olabileceği düşünülüyor.

Metilen mavisini ‘enerji artırıcı ve oksidan‘ olarak niteleyen Kornel,uzun vadeli çalışmalarla neticeye ulaşacaklarının altını çiziyor.

Deneyler’den Olumlu Sonuçlar Alınıyor

26 sağlıklı kadın ve erkeklerin bir kısmına düşük doz metilen mavisi bir kısmına da metilen mavisi görünümünde plasebo ilaç verilerek yapılan çalışmada:

Metilen Mavisi Çalışmaları
Metilen Mavisi Çalışmaları

Metilen mavisi verilen grubun beyin aktivitelerinde bir artış olduğu,bellek görsel ve duysal verileri işleme yeteneğinde bir gelişme saptandığı ortaya çıkmış durumda.

Metilen mavisi almaları sonucunda hafıza skorlamasında yüzde 7’lik bir artış meydana geldi.

Kornel,Altını Çiziyor

Kornel,Metilen Mavisi‘nin en güzel yanının,yan etkilerinin neredeyse hiç olmaması olduğunu belirterek çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı.

Kaynak için BURAYA tıklayınız.

Aklınıza takılan birşeyler yada paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here