Taktil Nedir?Taktil Teriminin Tıptaki Yeri

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Taktil Nedir?

Taktil, dokunsal anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Dokunma ile ilgili bütün hissimizi ifade eder. Dokunma duyusuna ilişkin herşeydir. Tıp eğitim alan kardeşlerim hocalarından mutlaka “taktil uyarana karşı verilen cevap” gibi ifadeleri duymuştur. Burada hastalara yapılan dokunsal müdahalelerden bahsediliyor.

tıpta taktil nedir ne demek
Taktil terimi tıpta dokunsal anlamına gelir.

Doktorların hastaları muayeneleri kapsamında yaptıkları işlemlerden biri olan taktil lokalizasyon ise şu şekilde yapılır:

Hastanın gözleri kapatılır. Gözleri kapalı hastanın vücudunun belirli bölgelerine bilateral veya unilateral olacak şekilde nesnelerle dokunmalar yapılır. Daha sonra hastanın bu dokunulan yerleri lokalize etme yetisine bakılarak karar verilir.

Yine bir diğer muayene içi işlem ise taktil inatansiyon eylemidir. Hastanın eş zamanlı olarak vücudunun iki yarısında belirli bölgeye iğne ile dokunuş yapılır. Hasta bu dokunuşlardan sadece birisini algılar.

Temel olarak taktil terimini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan memnuniyet duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa  24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Aralık 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın