Takotsubo Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Takotsubo Sendromu Nedir?

Takotsubo Sendromu, genellikle aşırı strese bağlı olarak ortaya çıkan kalbin ventriküler fonksiyon bozukluğuna verilen isimdir. Tıp dünyasında ve halk arasında bilinen diğer adları Takotsubo kardiyomiyopatisi, broken hearth sendromu ve kırık kalp sendromu dur. Bu kalp hastalığının başlangıcı tıpkı kalp krizi gibi anidir. Genellikle çok uzun sürmez, geri dönüşlü bir durumdur. İlk defa 1990 yılında Japonya’da tanımlanmıştır. Takotsubo Japonca’da ahtapota benzeyen dar boyunlu ve yuvarlak tabanlı görünüm için kullanılmaktadır.

Bu hastalık her yaşta etkileyebilmektedir ancak en sık 58-75 yaş grubundaki bireyleri etkilediği ve kadınları erkeklere oranla daha fazla tuttuğu bildirilmiştir. Bildirilen kalp krizi vakalarının yüzde 5 inin aslında  bu sendrom olduğu düşünülmektedir.

Takotsubo Sendromu Nedenleri

Bu sendromun nedeni henüz tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Aşırı stres varlığında salgılanan hormonlarında etkisiyle sol ventrikülde daralma olur ve kan tam kapasite pompalanamaz. Takotsubo kardiyomiyopatisine zemin hazırlayabilen tetikleyici faktörler şunlardır :

 1. Kan basıncının düşmesi
 2. Ciddi rahatsızlıklar, cerrahi müdahale ve uzun süreli tıbbi işlemler nedeniyle oluşan kardiyak stres artışı
 3. Ağrı
 4. Astım atağına bağlı bronş spazmı
 5. Şok edici haberler
 6. Araç kazası
 7. Akrabalarının ölüm haberleri
 8. Aşırı panik

Takotsubo Sendromu Belirtileri

[su_note note_color=”#f047ce” text_color=”#ffffff”]Takotsubo hastalığının ana semptomları nefes darlığı ve göğüs sıkışmasıdır.[/su_note]

Bu ana semptomlara göre daha nadir olarak mide bulantısı, çarpıntı ve kusma gibi belirtilerde eşlik edebilir.

Takatsubo kardiyomiyopatisine ait bir ekg.

Takotsubo Sendromu Komplikasyonları

Takotsubo sendromu komplikasyonları şöyledir:

 • Akciğerlerde ödem birikimi
 • Hipotansiyon
 • Kalp atım bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Stresli durumda tekrarlama eğilimi

Takotsubo Sendromu Tedavisi

Takotsubo kardiyomiyopatisi için spesifik bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Genellikle hastalar akut dönem sonrası hastanede gözlem altında tutulurlar. Uzun dönemde ace inhibitörleri, beta blokerler gibi ilaçlar kullanılır.

[su_box title=”Takotsubo Hastalığı Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Takotsubo Hastalığı Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”Takotsubo”][/su_box]

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. https://syndromespedia.com/takotsubo-syndrome.html
 2. https://www.bhf.org.uk/heart-health/conditions/cardiomyopathy/takotsubo-cardiomyopathy
 3. http://www.e-cardiogram.com/lexique/takotsubo3.jpg
 4. http://ccn.aacnjournals.org/content/29/1/49/F1.large.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/takotsubo-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın

Exit mobile version