Tachon Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tachon Sendromu Nedir?

Tachon Sendromu, lokal kortikosteroidlerin enjeksiyonu sonrasında ortaya çıkan bir yan etki tablosuna verilen isimdir. Baş ağrısı, eritemli döküntüler, priritus, anaflaktik şok, çarpıntı ve nöbetler lokal kortikosteroid uygulamasının bildirilen diğer yan etkileridir. Fransız romatolog Gerard Tachon tarafından tanımlanmıştır. Oldukça nadir görülen sendromlardan biri olmasından dolayı literatür verileri sınırlıdır. Doğal olarak görülme sıklığı ile ilgili kayda değer bilgiler bulunmamaktadır.

Tachon Sendromu Belirtileri

Hastalığın belirtileri şunlardır:

  • Kaygı
  • Nefes darlığı
  • Göğüs ağrısı
  • Tedirginlik hali
  • Öksürük
  • Karın ağrısı
  • Hipertansiyon ve daha nadir hipotansiyon
  • Mide bulantısı

Tachon Sendromu Tanısı

Tachon sendromunun tanısını koymak çoğu zaman güçtür. Bazı durumlarda aort diseksiyonu ile ayırt etmek gerekebilir. İntraartiküler ve epidural enjeksiyonda kullanılabilen çözünür halde olmayan tüm kortikosteroidler Tachon sendromuna neden olabilir ancak sıklıkla neden olan etken kortivazoldür. Şimdiye kadar hastanede yatış gerektiren dört Tachon hastalığı vakası bildirilmiştir.

[su_accordion][su_spoiler title=”Yararlanılan Kaynaklar” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]

  1. Rekik S, Boussaid S, Abla HB, Cheour I, Ben Amor M, Elleuch M – Tachon Syndrome: Rare Side Effect of Articular Injections of Corticosteroids. A Report of Two Cases

[/su_spoiler] [/su_accordion]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın