Güncel SUT

19
34674

Güncel SUT Nedir?

Güncel SUT 2018, Sağlık Bakanlığı tarafından ortalama 1 haftalık aralıklarla güncellenen, sağlık temalı hemen hemen tüm dokümanları içeren tebliğin adıdır.

güncel sağlık uygulama tebliği
Güncel Sağlık Uygulama Tebliği 2017 2018

Tüm sağlık çalışanları için önem arz eden bilgileri barındırmaktadır. Dosyayı indirmek veya indirmeden göz atmak için butonu kullanınız.

Ocak 2018, Şubat 2018, Mart 2018 ve Nisan 2018 verileri eklenerek güncelleme yapılmıştır.

Sağlık uygulama tebliği ilk olarak 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İhtiyaca göre devamlı olarak güncellenmektedir. Dilerseniz sık sık güncellenen SGK SUT 2018 adlı bu konuyu sık kullanılanlara ekleyebilirsiniz.

Sağlık Uygulama Tebliğinde Neler Bulunur?

EK 1 Listesi

EK 2 Listesi

EK 3 Listesi

EK 4 Listesi

Şimdi teker teker tüm SUT verilerini inceleyelim.

Ayakta Tedavide Hekim ve Diş Hekimliklerinde Katkı Payı Alınmayacak Kronik Hastalıklar Listesi

Bu listede onlarca hastalık yer almaktadır. Kişiler yalnızca heyet raporu ile kanıtlamak koşuluyla bu listede yer alan hastalıklarla ilgili başvurularda katılım payından muaf tutulacaklardır.

Hastaya Sunulmuş Olan Hizmetleri ve İlave Ücreti Gösterir Belge

Sağlık Uygulama Tebliği verilerine göre bu belgede hastanın adı soyadı, tc numarası, başvuru numarası, tarihi ve SGK ya fatura edilen tutar gibi bilgiler bulunmaktadır.

İstisnai Sağlık Hizmetleri Listesi

Bu listede tıbbi operasyonlarda kullanılan bir çok işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerin uygulanacağı hastalarda bu belge dikkate alınmalıdır.

Ayaktan Başvurularda Ödeme Listesi

Diş hekimliği ve tıp branşlarına ait ödeme listeleri bulunmaktadır. Bu listelerde belirtilmeyen yan branşlar ana branşlar üzerinden ücretlendirilecektir. Ek olarak bu listede bulunmayan ana dallara ayaktan yapılan başvurularda ödeme yapılmayacaktır.

Sağlık Kurum ve Kuruluşları Ayakta Tedavi Sınıfı Listesi

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarının ayaktan yapılan başvurularda sınıflandırılması ile ilgili 2017 sut listesi içerisinde bulunan bir dokümandır.

Hizmet Başı İşlem Puan Listesi

Hastanelerde yapılan pansuman, moniterizasyon, parasentez, nazogastrik sonda uygulaması gibi birçok tıbbi işlemin kategorize halde puanlandırıldığı listedir. İçerisinde yatak puanları, genel girişimler, katater işlemleri, yenidoğan uygulamaları, ameliyatlar, anestezi uygulamaları, algoloji uygulamaları, lazer tedavi uygulamaları gibi birçok uygulama mevcuttur. Detaylı ve geniş bir listedir. Sut fiyat listesi ni sonraki başlıklarda inceleyeceğiz.

Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesi

Bu dosyada vücuda ve çeşitli organlarına uygulanan onlarca tıbbi işlemin sınıflandırılmış ve puanlandırılmış hali bulunmaktadır. Oldukça geniş ve detaylı bir listedir. Sağlık bakanlığı sut fiyatları birkaç başlık sonra incelenecektir.

İlave Oran Uygulanacak İşlemler Listesi

Hangi işlemlere ilaveten oranlar uygulanması gerektiği ile ilgili bir dokümandır. Ortalama 450 satır işlem bulunmaktadır.

Pozisyonel Emisyon Tomografi Görüntüleme Klinik Uygulamaları

PET görüntüleme yöntemi ile vücudun çeşitli yerlerinden alınan görüntülerle ilgili bir takım bilgiler yer almaktadır. Onkolojik PET, beyin PET, miyokard PET, kemik PET ve diğer sistemlerle ilgili görüntüleme yöntemlerini içerir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tanı ve Tedavi Rehberi

Bu listede A, B, C, D şeklinde sınıflandırılan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastalık tanıları bulunmaktadır. Hangi tanılarda hangi kriterlere göre işlem yapılacağıyla ilişkili bu listede 200 e yakın tanı bulunmaktadır. Bu belgeyi sut 2017 haziran verileri de dahil olmak üzere yukarıda indir butonunu kullanarak indirebilirsiniz.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Uygulama Listesi

Oksijen tedavisinin kullanıldığı 50’nin üzerinde hastalıkla ilgili veriler bulunmaktadır. Bu hastalıklara ilk seansta ve toplam kaç seans verilebileceği yazmaktadır. Detaylı bilgi için ilgili bölümden dosyayı indirebilirsiniz.

İntraoperatif Nöromoniterizasyon İşleminin Faturalandırılabileceği İşlemler Listesi

Operasyon sırasında hastalara uygulanan moniterizasyon işlemi ile ilgili veriler bulunmaktadır. Sakrektomi, kifektomi, hemidekortikasyon, hemisferoktomi, subpial insizyon ve buna benzer gibi operatif işlemlerin detaylı bir listesidir.

Yurt Dışına Tedaviye Gönderileceklere İlişkin Sağlık Kurulu Raporu

Sağlık kurulu raporu ile ilgili bir belgedir. Belgede hastanın adı soyadı, düzenlenme tarihi, dosya, protokol, tc kimlik numarası ve muayene bulguları gibi bilgiler yer almaktadır. Onaylanması için sağlık kurulu üye hekimleri ve başhekimin imzaları gerekmektedir.

Yurt Dışı Tetkike İlişkin Sağlık Kurulu Raporu

Hastaların klinik bulguları, röntgen laboratuvar sonuçları, tanısı, önerilen tetkik ve tedavisi, gideceği ülke gibi verileri içermektedir. Raporun örneğini yukarıdaki linklerden bularak indirebilirsiniz.

Yurt Dışı Tetkik Tedavi için Hasta İzleme Çizelgesi

Sut 2017 pdf dosyası içinde hali hazırda mevcut olan bu belge genel sağlık sigortalı kişinin adı ve soyadı, tc kimlik numarası, yurt dışına gidiş ve geliş tarihi, yol gideri gibi bilgiler bulunmaktadır.

Hasta Sevk Formu

Bu formda tanısı, sevk gerekçesi, sevk vasıtası, gideceği şehir, refakatçi gerekçesi ve ad soyad gibi kişisel bilgiler bulunmaktadır. Bu form 2017 sağlık uygulama tebliği içerisinde mevcuttur.

Diş Tedavileri Puan Listesi

Diş hekimler için teşhis ve tedavi planlaması, tedavi ve ortodonti, pedodonti, protez, ağız diş ve çene cerrahisi, periodontoloji, ortodonti gibi başlıkların bulunduğu bir excel belgesidir. Onlarca diş cerrahisi işlemleri ile ilgili veriler mevcuttur.

Diş Tedavileri Puan Listesine İlişkin Açıklamalar

Üstte bahsettiğimiz diş tedavileri puan listesinde bulunan işlemler ve diğer verilerle ilgili bir takım bilgiler içermektedir. Bahsi geçen dokümanı incelerken bu belgedeki verileri de mutlaka değerlendirmeye alınız. Sağlık uygulama tebliği son hali için yazının baş kısmındaki indir butonuna tıklayabilirsiniz.

Diş Tedavileri Kontrol Formu

Bu formda hastanın mevcut ağız şeması, yapılan tedaviler ve bunlara ilişkin açıklamalar gibi bilgiler bulunmaktadır. Ek olarak rapor düzenlendikten sonra sağlık hizmeti sunucusuna müracaat süresi on iş günüdür.

Tanıya Dayalı Ortodontik Tedavi Kontrol Formu

Hasta adı soyadı, tc kimlik no, provizyon numarası, rapor tanısı ve radyolojik görüntüleme gibi bilgilerin bulunduğu bu belgeyi indirmek için hemen yukarıdaki indir butonuna tıklayınız. Dosyada 25.03.2017 sut verilerine sonradan gelen güncellemeler eklenmiştir.

[Güncellenecek]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

19 Yorum

 1. özel hastaneye gittiğimde benden tahsil edilen ücretlerin SGK nın belirlediği ücretlere uygun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim. bu tebliğde fiyat listesi bulamadım. telefonla arayarak da hiçbir yerden bilgi alamadım.??

 2. Birsey sormak istiyorum. Oncelikle sut güncel halini bize sunduğunuz icin sağolun. Sorum sut guncel fiyat listesi ile alakalı. Yabancı ilaç fiyat listesi dışında ilaçlarla ilgili bir liste bulamadım . benden alinan ucretlerin dogrulugunu teyit icin bu listeyi nerden bulurum

 3. bilgilendirme için çok teşekkürler “Yurt Dışı İlaç Fiyat Listesi” çok işime yaradı ancak ” Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesine tıklayınca sayfa bulunamadı yazıyor onu da düzeltirseniz sevinirim iyi günler

 4. Sut ve sut ekleri ile ilgili yazınız icin tesekkurler. Ancak sgk ile ilgili bir sorum olacaki. Sanirim artik spinal muskuler atrofi hastalarinda ilac kullanimi ile ilgili bazi yenilikler getirildi. Ne degisti tam olarak

 5. Merhabalar, ben hastanede görev yapan sosyal çalışmacıların ev ziyaretlerinin ücretlendirilmesi ile ilgili bir madde olduğunu duymuştum, aradım ancak bulamadım. Sizin bir bilginiz var mı acaba? Teşekkürler

  • Merhabalar Tülin Hanım, hoşgeldiniz.
   Ev ziyaretlerinin ücretlendirilmesi ile ilgili bir madde hakkında bilgim yok ancak ilerleyen dönemlerde bahsi geçen maddeyle ilgili bilgi sahibi olmam durumunda mail üzerinden dönüş yapacağım.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 6. 2017 sut listesi ile ilgili bu yaziniz icin teşekkürler. Gayet bilgilendirici ve akıcı bir anlatim olmus. Sut 2017 verilerini indirmek icin devamli bu aiteyi kullaniyorum. İyi calismalar diliyorum.

 7. 2013 güncel sut ile ilişkili bir bilgi paylaşmak istiyorum sayın yönetici. Hastanelerde yapılan pansuman, moniterizasyon, parasentez, nazogastrik sonda gibi uygulamaların bir listsininin bulunduğu sut ekinin en güncel halindeki dosyada birkaç eksik var. Bununla ilgili mail adresinize gerekli bilgileri ilettim. Dönüşünüzü beklemekteyim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here