Sürvi: Hastalıklardan Sonra Sağkalım

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sürvi Nedir?

Sürvi, tıp dilinde bir hastalık ya da travmadan sonra ilgili hastanın hayatta kalabilme şansını izah eden tıbbi bir terimdir. Kelime manası olarak sağkalım, tarama, araştırma şeklindedir. Sürvi analizi olarak bilinen yaygın ifade hastaların hastalıklara karşı yaşama şansını anlatan terimdir.

tıpta sürvi nedir
Tıbbi sürvi analizi hastaların yaşam kalitesini ve yaşam beklentisini iyileştirmek için önemli bir araçtır.

Sürveyans genelde karıştırılan terimlerden biridir. Sürveyans bir hastalık veya durumun prevalansını, insidansını ve seyrini izleme sürecini ifade eder. Sürvi ise bir hastanın belirli bir süre sonra hayatta kalma olasılığını ifade eder.

Sıklıkla kanser, kalp hastalığı ve kronik hastalıklarda kullanılan sürvi ifadesi, hastaların tedavi seçeneklerini değerlendirmelerine ve tedavinin etkinliğini izlemelerine büyük katkı sağlar. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediğiniz hususları alttaki yorumlara yazınız. Cevap vermekten keyif alacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın