Sünnet’in 4000 Yıllık Tarihi

2
274

Sünnet’in 4000 Yıllık Tarihi

Sünnet,genellikle erkeklerde penis ucundeki prepisyum adı verilen derinin,kadınlarda ise klitoristen bir parça kesilmesiyle sonuçlanan basit bir cerrahi operasyondur.

Hz. İbrahim ile başladığına ve temizlik amacıyla sünnet tarihiyapıldığına inanılmaktaydı.

Arabistan toplumlarında,sünnet ya da temizlik manasından ötürü taharet olarak isimlendirilmekteydi.Diğer bir adı ise hıtân’dır.

Müslüman ve Yahudi toplumları binlerce yıl sünnet geleneğinden vazgeçmediler ve devam ettirdiler.

sünnet nedirGünümüzde Avusturya’da yaşayan bazı yerli kabilelerin imkanları olmasına rağmen gelişmiş
bıçaklar kullanarak hıtân etmek yerine çakmak taşlarından yaptıkları kesici aletleri bu işlemde kullanmaları bize sünnetin geçmişinin tarih öncesi dönemlere uzandığını işaret etmektedir.

İlk Sünnetler Neden Yapıldı?

İlk hıtânlar temizlik,cinsel hayata hazırlık,toplum içinde sosyal anlamda prestij kazanma ve tanrılara kurban verme amacıyla yapılmıştır.sunnet sahnesi tarih

Yandaki kalıntıda Ankhmahor Tapınağı’nda
bir hıtân anının resmedilişini görmekteyiz.

Bu hıtân törenleri acıya ne kadar dayanıldığının önemli göstergelerinden biriydi.

Dini Emir Olarak Sünnete Yaklaşım

Yahudilerde hıtân işlemi,yenidoğan bebeklerin doğduktan sonra 8.günde gerçekleştirilmesi gereken bir emir olarak geçmektedir.

Müslümanlarda ise herhangi bir yaş sınırı olmaksızın terk edilmesi halinde günah olduğu belirtilen bir işlemdir.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi veya konuya eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum kısmından iletebilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Genelde belgesellerde gördüğüm kadın sünneti olayı gerçekten olmamalı, yine bir belgeselde gördüğüm erkek cinsel organına uzun sopalar takılması gibi bir olayda var bu kabilelerde onların inandıkları birşey ne kadarda karşı gelsek inançları gereği birşey diyemiyoruz. biz yapmayın desekde onlar yapacaktır.

  2. Dini tarafını bir kenara bırakalım, erkek sağlığı için de avantajlı olduğunu savunan taraflar da var. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış bilemiyorum. Ancak kadın sünneti ciddi anlamda katliam.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here