Stres inkontinans Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Stres inkontinans Nedir?

Stres inkontinans, genellikle kadınlarda görülen, hapşırma,öksürme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkan inkontinans tipine verilen isimdir.

stres-inkontinans
Stres inkotinansta mesaneye uygulanan basınç artmıştır.

Ürodinamik tetkikler neticesinde pür stress inkontinans tespit edilmesi durumunda bu duruma Ürodinamik Stress İnkontinans denir.

Genellikle mesane boynunun hipermobilitesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Stres İnkontinans Tanısı Nasıl Konur?

Öncelikle hastadan düzgün bir anamnez alınmalıdır.Hastanın kaçırma şekli,mental durum,seksüel fonksiyonları,defekasyon sorunları ve daha önceki cerrahi operasyonları atlanmamalıdır.

Tanıyı destekleyici çeşitli testlerde uygulanmaktadır.

Stres İnkontinans Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk etapta cerrahi tedaviler düşünülmez.Öncelikle Biofeedback tedavileri uygulanır.Kegel egzersizleri mutlaka denenmelidir.Farmakolojik olarak Duloksetinden fayda sağlanabilir.

Cerrahi olarak ise Burch veya Transvaginal yöntemler kullanılır.

Sıkışma İnkontinans Nedir? okumak için tıklayınız.

 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın