Staz Dermatiti Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Staz Dermatiti Nedir?

Staz Dermatiti, kronik venöz hipertansiyonu olan hastaların alt ekstremitelerinde görülen dermatit tipine verilen isimdir. Venöz Egzama, gravitisyonel ekzema olarak ta isimlendirilir.

Staz Egzaması ile ilişkili görsel.
Staz Egzaması ile ilişkili görsel. Ok işareti ile gösteriliyor.

En sık bacakların alt kısmında görülür. Eritem, ödem, purpura, hemosiderozis ve kahverengi pigmentasyon görülür.

Diğer egzama çeşitlerini okumak için şu yazıya bakabilirsiniz :

Tedavide iki temel amacımız vardır. Şu şekilde sıralarız :

 1. Elastik çorap ve kompresyon bandajı kullanımı, bacak elevasyonu ile vasküler sorunu ortadan kaldırmak
 2. Erken subakut dermatit döneminde topikal kortikosteroidler, sulantılı lezyonlarda ıslak pansumanlar, sekonder enfeksiyon durumlarında oral antibiyotikler kullanılmaktadır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Staz Dermatiti Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi” üzerine 3 yorum

 1. Ayak bileğinde ve bacakta kırmızı şekilsiz hareler içinde zamanla su toplayan odaklı, kaşınan staz dermatidine benzer görünümlü lezyonlar var. Böcek ısırması sandık ama çok hızla genişleyip olgunlaşıyor. Ortada,merkezinde su topluyor. Resmini çektim ama nasıl iletebilirim bilmiyorum. Yardımcı olup aydınlatırsanız, sevinirim Yılmaz Bal

  Cevapla
 2. benim 1 yılı geçen. vücut kaşıntılarım var vitaminler normal tansiyon problemi yok şeker yok ama dücudumda şidetli birkaşıntı cildiyeci bilemedi ilac verip gönderdi ne uapacağımı bilemiyorum piskolojim bozuldu gece gündüz kaşıyorum

  Cevapla
  • Merhaba lütfiye hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücut kaşıntıları yüksek ihtimalli olarak alerjik reaksiyonların sonucunda meydana gelir. Hastalığınız atopik dermatit ya da kronik ürtiker olabilir. Bu tarz hastalıklar antihistaminik ilaçlarla haplarla iyileşmiyor olabilir. Yeni yapılan çalışmalarla artık başka bir tedavi şeklimizde var. Monoklonal antikor tedavisi. Ayda bir kez yapılabilen bir iğne tedavisidir ve sonuçları oldukça iyidir. Kendiniz de bu konuyla alakalı araştırma yapabilirsiniz (bkz : https://goo.gl/baL18g ) Doktorunuzla bu tedavi hakkında görüşebilirsiniz.
   Sağlıklı günleriniz olsun..

   Cevapla

Yorum yapın