Staz Dermatiti

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Staz Dermatiti Nedir?

Staz Dermatiti, kronik venöz hipertansiyonu olan hastaların alt ekstremitelerinde görülen dermatit tipine verilen isimdir. Venöz Egzama, gravitisyonel ekzema olarak ta isimlendirilir.

Staz Egzaması ile ilişkili görsel.
Staz Egzaması ile ilişkili görsel. Ok işareti ile gösteriliyor.

En sık bacakların alt kısmında görülür. Eritem, ödem, purpura, hemosiderozis ve kahverengi pigmentasyon görülür.

Diğer egzama çeşitlerini okumak için şu yazıya bakabilirsiniz :

Tedavide iki temel amacımız vardır. Şu şekilde sıralarız :

 1. Elastik çorap ve kompresyon bandajı kullanımı, bacak elevasyonu ile vasküler sorunu ortadan kaldırmak
 2. Erken subakut dermatit döneminde topikal kortikosteroidler, sulantılı lezyonlarda ıslak pansumanlar, sekonder enfeksiyon durumlarında oral antibiyotikler kullanılmaktadır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Staz Dermatiti” üzerine 2 yorum

 1. benim 1 yılı geçen. vücut kaşıntılarım var vitaminler normal tansiyon problemi yok şeker yok ama dücudumda şidetli birkaşıntı cildiyeci bilemedi ilac verip gönderdi ne uapacağımı bilemiyorum piskolojim bozuldu gece gündüz kaşıyorum

  Cevapla
  • Merhaba lütfiye hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücut kaşıntıları yüksek ihtimalli olarak alerjik reaksiyonların sonucunda meydana gelir. Hastalığınız atopik dermatit ya da kronik ürtiker olabilir. Bu tarz hastalıklar antihistaminik ilaçlarla haplarla iyileşmiyor olabilir. Yeni yapılan çalışmalarla artık başka bir tedavi şeklimizde var. Monoklonal antikor tedavisi. Ayda bir kez yapılabilen bir iğne tedavisidir ve sonuçları oldukça iyidir. Kendiniz de bu konuyla alakalı araştırma yapabilirsiniz (bkz : https://goo.gl/baL18g ) Doktorunuzla bu tedavi hakkında görüşebilirsiniz.
   Sağlıklı günleriniz olsun..

   Cevapla

Yorum yapın