Staz Dermatiti

Staz Dermatiti Nedir?

Staz Dermatiti, kronik venöz hipertansiyonu olan hastaların alt ekstremitelerinde görülen dermatit tipine verilen isimdir. Venöz Egzama, gravitisyonel ekzema olarak ta isimlendirilir.

Staz Egzaması ile ilişkili görsel.
Staz Egzaması ile ilişkili görsel. Ok işareti ile gösteriliyor.

En sık bacakların alt kısmında görülür. Eritem, ödem, purpura, hemosiderozis ve kahverengi pigmentasyon görülür.

Diğer egzama çeşitlerini okumak için şu yazıya bakabilirsiniz :

Egzama Nedir? adlı yazıyı okumak için tıklayınız.

Aşağıda staz egzaması ile ilişkili özet videoyu izleyebilirsiniz:

Gravitisyonel Ekzama Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide iki temel amacımız vardır. Şu şekilde sıralarız :

 1. Elastik çorap ve kompresyon bandajı kullanımı, bacak elevasyonu ile vasküler sorunu ortadan kaldırmak
 2. Erken subakut dermatit döneminde topikal kortikosteroidler, sulantılı lezyonlarda ıslak pansumanlar, sekonder enfeksiyon durumlarında oral antibiyotikler kullanılmaktadır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Staz Dermatiti” üzerine 2 yorum

 1. benim 1 yılı geçen. vücut kaşıntılarım var vitaminler normal tansiyon problemi yok şeker yok ama dücudumda şidetli birkaşıntı cildiyeci bilemedi ilac verip gönderdi ne uapacağımı bilemiyorum piskolojim bozuldu gece gündüz kaşıyorum

  Cevapla
  • Merhaba lütfiye hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücut kaşıntıları yüksek ihtimalli olarak alerjik reaksiyonların sonucunda meydana gelir. Hastalığınız atopik dermatit ya da kronik ürtiker olabilir. Bu tarz hastalıklar antihistaminik ilaçlarla haplarla iyileşmiyor olabilir. Yeni yapılan çalışmalarla artık başka bir tedavi şeklimizde var. Monoklonal antikor tedavisi. Ayda bir kez yapılabilen bir iğne tedavisidir ve sonuçları oldukça iyidir. Kendiniz de bu konuyla alakalı araştırma yapabilirsiniz (bkz : https://goo.gl/baL18g ) Doktorunuzla bu tedavi hakkında görüşebilirsiniz.
   Sağlıklı günleriniz olsun..

   Cevapla

Yorum yapın