Sivilce için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Sivilce her insanın belirli bir dönem vücudunda sıklıkla gördüğü bir deri sorunudur. Özellikle buluğ çağında her insanlar sivilcelerin görülmesi muhtemeldir. Ancak bu sivilceler belirli bir süre kendiliğinden yok olmaktadır. Buna karşı sürekli olarak sivilce sorunları ile karşılaşan kişiler ise zaman fark etmeden özellikle yüz bölgesinde oluşan sivilcelerden büyük rahatsızlık duyarlar. Bu tip durumlarda ise yapılması gereken doktora muayene olmak ve sivilcelerin oluşmasındaki etkenlerin tespitinin yapılması ve daha sonrasında gerekli tedavilerin uygulanmasını sağlamaktır. Peki, sivilce için hangi doktora gidilir?

sivilceye hangi doktor

Sivilce için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Her çıkan sivilcenin doktor muayenesine ihtiyacı yoktur. İnsanların belirli dönemlerinde vücudunun çeşitli bölgelerinde sivilce ile karşılaşması oldukça doğaldır. Özellikle yağlı besinlerin tüketiminin artması, stres, hijyenin tam sağlanamaması gibi bir dizi nedenden dolayı sivilcelerin vücutta artması olağan olarak görülmektedir. Ancak bazı durumlarda sivilcelere karşı alınan bütün önlemlere karşı sivilcenin azalmadığı görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise doktor muayenesi gerekir.

Sivilce için ne zaman doktora gidilmeli konusunda sürekli varlığını koruyan, iltihaplı olan ve geniş alanlara yayılan sivilce durumlarında doktora başvurulmalıdır. Stres, homonal bozukluklar, yanlış beslenme, hijyen eksikliği, bazı hastalıklar sivilcelerin sürekli olarak insan vücudunda varlığını korumasına neden olabilmektedir. Yapılacak olan doktor muayenesi sonrasında gerek duyulursa ilaçla tedaviye başlanabilmektedir.

Sivilce için Hangi Doktora Gidilir?

Sivilce için hangi doktora gidilir sorusunu merak edenler Dermatoloji bölümü uzmanına başvurmalıdır. Bölüm uzmanının yapacağı muayene ile sivilcelerin neden sürekli olarak çıktığı konusunda kesin sonuçlar alınmaya çalışılacaktır. Bu konuda gözle muayenenin yanı sıra bazı kan tahlilleri yapılabilmektedir. Elde edilen kan değerlerinden yola çıkarak sivilcelerin çıkma nedenine ulaşılabilir.

Sivilceye Hangi Doktor Bakar?

Dermatoloji bölüm uzmanları tarafından yapılan incelemeler ile birçok sonuç çıkabilir. Sivilceye hangi doktora bakar konusunda Dermatoloji uzmanları bazı durumlarda farklı bölümlerden de yardım almak isteyebilirler. Bu durumların başında psikolojik nedenler gelmektedir. Bilindiği gibi psikolojik sağlık sorunları belirli bir süre sonra vücutta fiziki deformasyonlara neden olabilmektedir. Psikolojik sorunların yol açtığı fiziki sorunlardan biri de sivilcelerdir. Eğer böyle bir durum varsa bölüm Psikiyatri bölümüne kişiyi sevk ederek psikolojik destek almasını da sağlayabilir.

Sivilce için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Sivilce için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda Dermatoloji, Cildiye bölümlerinden randevu alınabilir. Bu bölümlerde alınan randevu sonrasında yapılacak tetkikler sonrasında gerekli tedavi işlemleri uygulanacaktır. Sivilcelere karşı yapılan tedavilerde genel olarak sivilceler üzerinde etkili olan antibiyotik ilaçlar kullanılacağı gibi tedavide ek olarak sivilceler üzerine uygulanan krem formundaki ilaçlarda tercih edilebilmektedir. Gerçekleştirilen bu tedavi sivilcenin tamamen yok olmasına yöneliktir. Tedavi süresi ise hastanın sağlık durumuna ve sivile yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Bu konuda doktor en doğru kararı vererek tedavi sürecinin etkili bir şekilde yönetilmesini sağlayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın

Exit mobile version