Sirozda Yaşam Süresi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sirozda yaşam süresi bir karaciğer sirozu hastasının ortalama olarak kaç yıl daha yaşayabileceğini ifade eder. İnternette ortamında siroz hastalığı hakkında araştırmalar yaparken bilgi kirliliği seviyesinin çok yüksek olduğunu farkettim. Ölüm olasılığının yüksek olduğu bir hastalık olan sirozda yaşam süresi hep merak edilen konulardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Birçok kişinin internet üzerinde siroz hastası ne kadar yaşar ve siroz hastasının ömrü ile ilgili aramalar yaptığını gördüm. Bunun üzerine bu hususla ilgili olarak bir yazı hazırlamaya karar verdim. Haydi yazımıza geçelim.

İnsan vücudunda yer alan en büyük ikinci organ konumundaki karaciğeri etkileyen sirozda 3 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık hayatta kalma oranı CTP sınıflama sistemine göre değerlendirilebilir.

Karaciğer Sirozuna Genel Bakış

Bildiğiniz üzere karaciğer vücudumuzun en büyük organlarından bir tanesidir. Onlarca organ fonksiyonunun yanında safra sıvısını salgıladığı için bez olarak da bilinir. Sindirim sistemi için vazgeçilmez hayati bir yapıdır.

karaciğer sirozunda ölüm süresi
Sirozda son evrede hastalar ne kadar yaşar gibi soruların kesin ve net bir cevabı bulunmamaktadır.

Karaciğer sirozu olarak isimlendirdiğimiz bu hastalık en kısa ifadeyle karaciğerdeki hücrelerin ölmesi anlamına gelmektedir. Bazı hastalarda karaciğer sirozu belirti ve bulguları görülmemesine karşın ölüme ilerleyebilirken bazılarında ise siroz belirtileri çok şiddetli görülmesine rağmen hastalar direnebilmektedir. Tam da bu noktada linki takip ederek yazımı okumanızı ve buraya geri dönmenizi istiyorum.

Karaciğer sağlığı için bilinen en temel korunma yöntemleri :

 1. Vücuda alınan yağ, karbonhidrat, protein dengesini düzenleyen ortalama bir diyet
 2. Günlük uygulanan rutin egzersiz programı
 3. Fazla alkol tüketiminden kaçınmak olarak bilinmektedir.

Sirozun evreleri ve siroz hastasının ortalama ömrüne geçmeden önce sizler için hazırlamış olduğum bir videoyu hızlıca izlemenizi istiyorum. Yazımı videoyu izledikten sonra okumaya devam ediniz. İşte video:

YouTube video

Sirozun Evreleri Nelerdir?

Karaciğer sirozunda dokular yavaş yavaş bozulmakta ve fonksiyonlarını kaybetmektedir. Bu noktada siroz hastalığının çeşitlerini anlattığım yazıma linki takip ederek göz gezdirmenizi ve tekrar buradan okumaya devam etmenizi istiyorum.

Kronik bir hasar oluşumu neticesinde normal karaciğer dokusunun yerini non fonksiyone karaciğer dokusu alacaktır. Siroz 4 farklı evreden geçerek hastaların karaciğerini bitirir ve bir takım komplikasyonlara yol açar. Şimdi bu evreler üzerinde duralım:

Sirozun 1. Evresi

Sirozun ilk evresinde karaciğerde inflamasyon başlangıçları , büyüme ve hafif şişmelerin görülmesi gibi durumlar görülür. Bir miktar karaciğer dokusu tahrip olmuştur ancak sağlam kalan karaciğer dokuları karaciğerin fonksiyonunu sürdürmesini sağlayacaktır. Portal alan adını verdiğimiz bölge karaciğere kan ve sıvı giriş çıkışının olduğu bölümdür. Sirozun ilk evresinde inflamasyon ve anormal bağ dokusu oluşumları bu bölgelerle sınırlıdır.

Sirozun 2. Evresi

Karaciğer sirozunun ikinci evresi de iltihaplanma ile karakterizedir. Bu evrede karaciğer dokusunda meydana gelen değişimler kalıcı özelliktedir. Yani oluşan yara dokuları artık normal karaciğer dokusuna dönüşemeyecektir. Karaciğerin bir tarafı hala sağlam olduğundan bu evrede semptom ortaya çıkmayacak ve hastalık sinsice ilerlemeye devam edecektir.

Sirozun 3. Evresi

Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.

Sirozun 4. Evresi

4. evre sirozun son evresidir. Karaciğer artık işlev göremez duruma gelmiş ve diğer organlara zarar vermeye başlamıştır. Vücutta istenmeyen onlarca belirti görülmeye başlanır.

4. evreden sonra karaciğer çok yüksek oranlarda fonksiyon kaybına uğramıştır. Karaciğerde  normal karaciğer dokusuna ait olmayan dokular mevcuttur. Bu dokular sirozun 4. evreden daha ileri gitmesine ve karaciğer kanseri oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Erken dönemde tanı alan hastalarda yaşam süresi ve beklentisi oldukça iyidir. Bu kişilerde karaciğer fonksiyonlarının korunması amaçlanarak günlük yaşamını çok rahat idame ettirebilmesi sağlanır. Yine diğer hepatit gibi karaciğeri sarsabilen hastalıkların eşlik ettiği durumlarda sonuç iç açıcı değildir ve bu durum kötü prognoz göstergesidir.

Siroz Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Bu konu hakkında kesin ve net konuşmak doğru olmayacaktır ancak siroz hastalığı dünya istatistiklerine bakıldığında ortalama 1 yıl ile 20 yıl aralığında bir yaşam beklentisi görülüyor. Ayrıca siroz olan hasta maksimum 20 yıl yaşar gibi bir ifade doğru olmaz. Bu tip konularda net konuşmanın bir dayanağı maalesef yoktur. Sadece istatistikler vardır.

Bu süre kişiden kişiye göre tamamen değişmektedir. En önemli belirleyici faktörler sağlam karaciğer dokusunun non fonksiyone karaciğer dokusuna oranı, diğer karaciğer hastalıklarının eşlik edip etmediği ve erken tanıdır.

Ayrıca sirozun son dönemlerinde nakil için bekleyen hastalar arasından seçim yapabilmek için MELD skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bir bireyin MELD skoru ne kadar yüksekse ölüm riski de paralel olarak yükselmektedir.

Siroz Hastasının Ömrü Ne Kadardır?

Önceki başlıklarda da belirttiğim gibi siroz hastasının ortalama ömrü tamamen karaciğer ne kadar hasarlandığına, hastanı sirozun hangi evresinde olduğuna ve tedavi planına uyup uymadığıyla yakından ilişkilidir. Eğer hasta karaciğerin sirozu tolere edebildiği kompanse siroz evresindeyse ortalama ömrü daha uzundur ancak hasta dekompanse siroz evresindeyse haliyle ortalama ömrü daha kısadır.

Tıp biliminde ortalama ömür biçmek gibi bir durum çoğu zaman doğru olmayan yaklaşımdır. Çünkü bu yüzlerce farklı faktöre bağlıdır. Siroz hastasının ömrünü uzatmak için mutlaka alkolden kaçınılmalı, tuz kullanımı sınırlanmalı, enfeksiyon riski minimize edilmeli ve doktorunuzun hazırladığı tedavi planlarına birebir uyulmalıdır. Bu noktada yazıma göz gezdirmenizi ve tekrar buradan okumaya devam etmenizi istiyorum.

Sirozun Son Evresi Ne Kadar Sürer?

Siroz hastalığının da diğer birçok hastalıkta olduğu gibi evreleri vardır. Hastalık progresyon gösterdikçe evresi de ilerler. Bu noktada tek bir evreleme sisteminin olmadığını belirteyim. en sık kullanılan ve doğrulanmış skorlama sistemlerinden bir tanesi Child-Pugh-Turcotte sınıflama sistemidir. Bu sınıflama sisteminde toplanan puanlar ile hastanın sirozda ortalama yaşam süresi belirlenir. Şimdi bu CPT skorlama sistemini anlamaya çalışalım.

Kriterler1 Puan2 Puan3 Puan
AsitYokKontrol AltındaKontrol Edilemiyor
EnsefalopatiYokKontrol AltındaKontrol Edilemiyor
INR<1.71.7 ile 2.2 Arası> 2.2
Total Bilirübin<34 μmol / L34-50 μmol / L> 50 μmol / L
Serum Albümin> 35 g / L28-35 g / L<28 g / L
Child-Pugh-Turcotte Skorlama Sistemi (Bakınız)

Bu skorlama sisteminden 5 ve 6 puan alanlar için beklenen yaşam süresi 15 ile 20 yıl arasındadır. 7,8 ve 9 puan alanlar için ortalama yaşam süresi 4 ile 14 yıl arasındadır. 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 puan alanlar için ortalama ömür 1 ile 3 yıl arasındadır. Bunlar istatistiksel rakamlardır ve tahminidir.

Bu skorlama sistemine göre kriterlerin kontrol edilemediği son evrede olan hastaların ortalama ömrü 1 ile 3 yıl arasındadır. Siroz hastasının son hali bu skorlama sisteminden alacağı puan ile yakından ilgilidir.

Siroz Hastasının Son Günleri Nasıl Anlaşılır?

Siroz hastalarının son günlerini bilmek diye bir şey tabi ki gerçeği yansıtmaz. Sadece geçmiş yıllarda takip edilen siroz hastalarının ölümlerinden önce genel durumlarının nasıl olduğu bilgisine dayanarak bazı tahminlerde bulunulabilir.

Siroz hastaları son dönemleri yaklaştığında iyice güçsüzleşmeye başlarlar. Hızlıca yorulurlar. Yorgunluktan dolayı uyuma isteklerinde artış olabilir. Bir süre sonra yemek yemeyi bırakma eğilimi olur. Bu hastalarda çok farklı sayıda belirti ortaya çıkabilir. Ortaya çıkacak belirtiler genellikle hastalığına neden olan faktörlerle de ilişki içindedir.

Siroz Hastalarının Ölümü Nasıl Olur?

Siroz hastalığı bildiğiniz gibi karaciğeri etkilemeye başladıktan sonra geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet veremektedir. Etkilediği karaciğer dokusunu etkisiz hale getirerek fonksiyonunu sürdürememesini sağlamaktadır. Bir süre sonra karaciğer tamamen fonksiyon görememeye ve yetmezliklerin başladığı döneme girilmektedir.

Bu kaynakta yer alan çalışmaya göre 16 yıl boyunca düzenli olarak takipleri yapılmış 532 karaciğer siroz hastasının 436 tanesinin ölümü aşağıdaki nedenlerden olmuştur;

 1. %24’ü karaciğer yetmezliği
 2. %22’si kardiyovasküler hastalıklar
 3. %13’ü kanamalı karaciğer yetmezliği
 4. %14’ü gastrointestinal sistem kanamaları
 5. %9’u karaciğer dışı kanserler
 6. %4’ü karaciğer kanseri
 7. %7’si enfeksiyon

Dikkat ettiyseniz ortalama olarak her iki takipli siroz hastasından birisi karaciğerden kaynaklanan nedenlerden ölmüş. Genel olarak siroz hastasının ölümü bu ve buna benzer nedenlerden dolayı olmaktadır.

Siroz Hastalarının Yorumları

Siroz hastalarının yorumlarını okumak için alt tarafta yer alan yorum bölümüne geçebilirsiniz. Sizde yaşadıklarını veya deneyimlerinizi yorum bölümüne yazarak diğer siroz hastalarının ve yakınlarının yolunu aydınlatabilirsiniz.


Bu konuda merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yazımın alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Not: Yorum bölümüne sormak istediğiniz soruları yazarken şunlara dikkat ediniz:

 1. Lütfen kelimeleri yanlış yazmayın.
 2. Soruyu olabildiğince detaylı açıklayın.
 3. Gerekebileceğini düşündüğünüz bilgileri mutlaka soruya ekleyin.

(Bu yazı ilk defa 11 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 27 Kasım 2020 ve 2 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sirozda Yaşam Süresi” üzerine 86 yorum

 1. Babamda siroz hastası, düzenli Dr kontrolü ve en önemlisi tuz ve et kesinlikle yenmeyecek demişti dr u , bunun çok faydasını gördu babam çok şükür .

  Cevapla
 2. Merhaba hocam yaklaşık 8 yıldır hergün alkol alıyorum bu sekiz yıldan öncede karaciğerimde yağlanma vardı 1 hafta önce sabah uyandığımda gözüm sapsarı zaten baya zamandır hep hastayım hemen yoruluyorum yatarken bile nefes almakta zorlanıyorum tabi bunların öncesinde hergün sabah öğürerek kalkıyordum ve karnımda şişmeye başladı ve ağrı da var sağ ve sol kaburga altında korkuyorum dr gitmeye öleceğimi düşünüyorum

  Cevapla
 3. Hocam Merhabalar
  Ben karaciger 4 evre sirozu hastasıyım.Youtube daki videonuzda Conpanse ve Deconpanse evreden bahsediyorsunuz .Ben deconpanse evredeyim. Yanı dediğiniz gibi karaciger sirozun etkilerini Tolere edemiyor .Assit birikmesi var .Nakil olmadan Deconpanse evrede KUSURSUZ TEDAVİ planı ve komplikasyonları ortadan yok edici altın kurallarla tedavi olmam mumkunmudur. Portal ven damarınin tıkalı olduğu bazı doktorlar da tıkali olmadığını karaciğerin fonksiyonlarını kaybettiği belirtiliyor .Karaciğerim yüzde 20 çalışıyor .Karaciğerim öncesinde yüksek kan basıncı var ve Alkol sıiagara bir gram bile yok kullanmıyorum Karaciger yağlanması ve portal ven den bahsediyor sürekli raporlarım. ..

  Cevapla
 4. Hocam merhaba benim babam 65 yasında alkole baglı sirozu var yaklasık 10 senedır. 2019 yılında varis kanaması oldu 10 gün gastro bölümnde yattıktan sonra TIPS tedavisi uygulandı. 2022 haziran 3 ünde sağ testisinde agrı şişlik şikayeti ile üroloji bölümüne gittik. Üroloji doktoru testisindeki sıvıyı enjektör ile aldı. Aldıktan yaklasık 1 saat sonra iki testiside çok şişti. Karnındaki sıvılar testisine indiğini söyledir. Testisleri yaklasık olarak kavun kadar oldu. hiç bir müdahale yapılmadı. amelıyat olması yasak oldugu için. Ne yapacagımızı bilmiyoruz acilde yatışa sevk etmiyor. baska bi üroloji doktoruda baktı Ultrason vs. yapıldı. testisinde oldukca fazla sıvı var ve ürüloji doktoru ürolojik açıdan yapabilcegimiz bişsey yok dedi yardımcı olun lütfen ne yapmamız gerekıyor.

  Cevapla
 5. Merhaba,anneme 5 sene önce hepatit b ye bağlı siroz hastalığı teşhisi konuldu. karaciğerde üç yerde kötü huylu kitle kitle yani kanser olduğunu öğrendik.1yil ilaç tedavisi sonrası kemoembolizasyon ardından 3 yıl sonra tekrar kemoembolizasyon oldu. Şimdide karında şişlik olduğundan 3 gün arayla 2diren takıldı. Son olarak bilinç kaybı yaşadı.direnler alınıp, göğüs tüpü takıldı. Yoğun bakımda. Sona yaklastik mi, eğer öyleyse hastanede öyle bir başına gitmesine hiç gönlüm razı değil.ya da Bir şansı olabilir mi sizce?

  Cevapla
 6. Benim kayinbabam siroz hastasi 3 sene önce öğrendik kan kustu ve boğazında bantlama var 2 ay önce halsizlik konuşma bozukluğu ve yürümede bozuklukla hastaneye gittik amonyak yükselmesi çıktı 3 gün yattı hastanede iyi oldu bir süre sonra baktık yine değişiyor yine gittik hastaneye bir süre sonra kasılarak yere düştü gözleri sapsarı olmuştu ve o anda beynine üre atmıştı Kayinbabam bir daha hiç uyanmadı 38 gündür uyuyor bilinç yok hareket yok yatalak oldu şu an yoğun bakımda ve sürekli hepamerz kullanılıyor beynindeki üreyi temizlemek için

  Cevapla
 7. Hocam benim babamda siros hastası 1 yıldan fazla hastaya götürüp getiriyorum ama şimdi karnında aşırı şişlik ayaklarında şislik ve zor konuşuyor zor yürüyor ve tez yoruluyor nefes nefese kalıyor nasıl olur

  Cevapla
 8. Hocam merhaba.babam siroz hastasi ve karacigerinde bir lezon gorundu babamin kalp yetmezligi oldugu icin nakil yapilamaz dediler ve babam 4 kere bilinc kaybi yasadi ve suan 4.bilinc kaybini yasiyoruz bize doktorlar yapacak birsey yok ilacla nereye kadr giderse dediler makattan kan geldi ilk bilinc kaybinda hocam ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Ülkü Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hekiminizden memnun değilseniz Ankara, İstanbul gibi illerde üniversite hastanelerine başvurabilirsiniz ancak benim önerim hekiminizin tedavi önerilerini dinlemeniz, takiplerinizi aksatmamanız yönündedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Annem 69 yaşında kalp kapakçığı değişti. Bu yıl bize geçen aylarda siroz eşiğinde demişlerdi şimdi siroz başlangıcı diyorlar. Ama çoktan 3. Evre olmuş bile 1. Ve 2. Evreyi söylemediler belki bir kurtuluşu olurdu hem özele hem devlete götürdük prof gördü ben bile internetten okuyunca anladım. Şimdi yazılanlara göre bir yıl bile yaşamaz. Yazanlar 3 ay demiş.vücutta ödem ve. Karında şişlik var. Bir kurtuluşu yok mu.

  Cevapla
  • Merhabalar Kübra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İnternetten okuduğunuz bilgiler ışığında hastayı değerlendirmeyin. Takipli olduğunuz doktorunuzun verdiği bilgilere itibar ediniz. En doğru sonuç muayene sonrasında belli olur. Muayene dışı herşey ihtimaldir. Siroz hastaları için en doğru hareket takiplerini aksatmamak ve muayene oldukları hekimlerinin tavsiyelerine harfiyen uymaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Merhaba Hocam, 40 yaşındayım ve primer biliyer siroz teşhisi kondu. Ursa…. adlı ilaç kullanıyorum. Fibroscan çekimi yapıldı, sonuç F4 olarak yazıldı. Bunu nasıl okuyabiliriz? Yazınızda primer biliyer siroz için “Diğer siroz türleri ile belirgin farklılıkları bulunmaktadır.” Bu fark temel olarak nedir? Şimdiden teşekkür ediyorum…

  Cevapla
  • Merhabalar Zeynep Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz soru ile alakalı olarak yazını içeriğine bir ekleme yapacağım. Takipte kalınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. İyi günler hocam annem 15 yıldır siroz hastası acaba bukadar surermi bazen çok bazen kötü tesekurler

  Cevapla
  • Merhabalar Emirhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz hastalığı kronik bir süreç olduğu için uzun yıllar boyunca devam edebilmektedir. Takiplerini aksatmayan, düzenli giden ve doktorunun tavsiyelerine harfiyen uyan hastalarda seyir çok daha iyi gitmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Merhaba babam alkol nedendi ıle sıroz hastası ve şekeri 450 den asagı ınmıyor ama değer ınsanlara göre çok sağlıklı ve aşırı derecede agrasif daha nereye kadar bu Sekılde yaşamını devam ettırecek ve hala alkol almaya devam edıyor az da olsa

  Cevapla
 13. Kafa derisinde ve vucudun değişik yerlerinde kaşıntı. Kizariklik ve kabarma yok cildte. Kilo yok, hareketliyim.alkol var. Muayene ve tetkik icin de gelebilirim.

  Cevapla
 14. Merhaba hocam ben Şırnak’tan sizlere yazıyorum benim kayın validem nefes almakta zorlanıyor iki adım yürüdüğü zaman sanki bir koşu maratonundan gelmiş gibi bu hali beni çok üzüyor sigara alkol hiç bir zaman kullanmadı ve bu hastalığının genetik olduğunu söyledi çünkü ağbeyi amca hala oğulu ve kız kardeşide ayni hastalıkta olduğunu söyledi genetik olabilir mi

  Cevapla

Yorum yapın