Siklik: Düzenli Tekrarlanan Tıbbi Olaylar

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Siklik Nedir?

Siklik terimi tıp dünyasında halkasal, döngüsel, çevrimsel anlamına gelen ve çok yaygın olarak kullanılmayan tıbbi bir terimdir. Belirli hastalıkların veya durumların düzenli aralıklarla tekrar meydana gelmesi durumunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Hemen örnekler verelim.

Siklik kusma: Siklik kusma sendromu gibi bazı tıbbi patolojiler hastaların belirli aralıklarla kusma nöbetleri yaşadığı bir durumu anlatmak için kullanılır.

Siklik ateş: Bazı ateşli hastalıklar, ateşin belirli aralıklarla yükselip düştüğü dönemlerle karakterize edilebilir. Bu durumlarda terim kullanılır.

Siklik menstrüasyon: Kadınların adet döngüsü, genellikle düzenli aralıklarla tekrarlanır ve bu da “siklik” olarak tanımlanan bir süreçtir.

Siklik baş ağrısı: Migren gibi bazı baş ağrısı türleri, düzenli aralıklarla baş ağrısı ataklarına neden olabilir. Bu durumda da terim rahatlıkla kullanılır.
Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir ve siklik teriminin tıbbi olarak kullanıldığı daha binlerce durum vardır.

Siklik terimi temelde Latince siklus (cyclicus) teriminden türemiştir. Yine bu terimde dönemsel olan şeyleri ifade eder. Bu terimle alakalı aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz hususları altta yer alan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın