Sıkışma inkontinans Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Sıkışma inkontinans Nedir?

Sıkışma inkontinans, ürodinamik olarak aşırı aktif detrusörün tespit edildiği,birinci motor nöron lezyonu olan olguların eşlik edebildiği sıklıkla ivedi idrar hissi ile birlikte olup tuvalete yetişemeden idrar kaçırmanın olduğu inkontinans tipidir.

sikisma-inkontinans
Bu inkontinans’ın diğer bir adı da Urge inkontinans tır.

Kalça fraktürlerinde görülme olasılığı yüksektir.Aşırı aktif detrusör varlığı unutulmamalıdır.

Sıkışma İnkontinans Tanısı Nasıl Konur?

Öncelikle hastadan düzgün bir anamnez alınmalıdır.Hastanın kaçırma şekli,mental durum,seksüel fonksiyonları,defekasyon sorunları ve daha önceki cerrahi operasyonları atlanmamalıdır.

Tanıyı destekleyici çeşitli testlerde uygulanmaktadır.

Sıkışma İnkontinans Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cerrahi tedavi seçeneklerini düşünmeden önce mutlaka biofeedback egzersizleri denenmelidir.Farmakolojik olarak antikolinerjiklerin faydalı etki sağladığı bilinmektedir.

Mesane Augmentasyonu ve Botox da diğer tedavi seçenekleri arasındadır.

Stres İnkontinans Nedir? okumak için tıklayınız.

 

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın