Sigaranın Zararları Nelerdir ?

1
604

Sigaranın Zararları-Dünya Sağlık Örgütü WHO ‘ nun saptamalarına göre dünyada her 3 yetişkin kişiden biri en az bir defa sigara içmiş veya sigara bağımlısı…

Sigara bağımlıları insanlar sadece kendilerine zarar vermiyorlar ; çevrelerinde bulunan insanlara doğrudan olmasa bile dolaylı olarak zarar verebiliyorlar. Bunun gibi direk içici olmayan ama zarar gören insanlara Pasif İçici deniliyor ve diğer içiciler kadar zarar görebiliyorlar.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Şimdi bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaca yani Sigaranın Zararlarına geçelim;

Sigaranın zararlarından biri hızlı kilo kaybıyla( %10-20 arası) gebe bayanlarda çocuğun zeka geriliği yaşaması…

Bir diğer küçümsenmeyecek risk ise KANSER. Uzun yıllar sigara tiryakisi olan insanlarda Akciğer kanseri ve diğer kanserlerin görülme olasılığı diğer içicilere ve içmeyen insanlara oranla çok daha fazla.

Sigara kullanan kişilerde Kardiyovasküler hastalıklardan,tat alma duyusunun bozulmasına , koku duyusunun azalmasına ve nadir olarak yitirilimesi olası sonuçlardan sadece birkaçı.

Genel olarak tiryakilerde en çok görülen rahatsızlık ise kronik baş ağrısı olarak geçmekte; öyle ki sadece bu kronik baş ağrılarından kurtulmak için sigarayı bırakanlarin sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Sigarayı bırakmanın birçok yöntemi olmasına rağmen tek ortak noktası bulunuyor o da “Sigarayı önce kafada bitirmek”…

Yazımızı uzmanlardan çok önemli bir uyarıyla bitirelim ; Kansere yol açan birebir aracı sigaradır.

 

 

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Maalesef, insanlar sigara içmeye devam ediyor. Kanser olması düşüncesi veya sağlığının ne olacağını düşünmeden için 12-13 yaşında çocuklar bile gördüm. Çok üzücü.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here