Sağ ve Sol Kolda Damar Atması Neden Olur? 

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunan damarlarda görülen atmalar bazı anlık etkiler nedeni ile oluşabileceği gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile de oluşması mümkündür. Genel olarak kısa süreli ve geçici olan damar atmaları belirli bir süre devam ediyorsa araştırılmalıdır. Sağ ve sol kolda damar atması neden olur sorusunu damar atmalarını kollarında görenlerin merak ettiği bir sorudur.

Kollarda görülen atmalar genel olarak kaslarda oluşan seğirmeler nedeni ile oluşur. Bu atmalar damarla ilgisi yoktur. Ancak direk damarlarda görülen atmalarında birçok nedeni vardır.

Sağ ve sol kolda atma neden olur ile ilişkili görsel.

Kolda Damar Atması

Kollarda görülen damar atmaları genel olarak yorgunluk gibi anı durumlarda görülmektedir. Ancak bazı durumlarda çeşitli hastalıklardan dolayı damarlarda atmalar meydana gelebilir. Göğüs kısmının sol taradı, sol omu ve kol bölgesindeki damar atmaları direk kalple ilgili hastalıklarından dolayı meydana gelebileceği için ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Vücudumuzun ihtiyacı olan mahnezyum, kalsiyum, ve potasyumların eksiklikleri de damarlarda atmalara neden olabilmektedir. Bu tarz nedenlerden dolayı oluşan damar atmaları on dakika gibi bir süre atma göstermekte ve kasa kramp girmesi görülür. Bunun yanı sıra eğer spor yapılıyorsa ve yapılan spor ağır bir sporsa yapılan egzersizler sonrasında da damarlarda atmalar görülebilir. Bu atmalar özellikle dinlenirken veya uyurken daha çok görülür.

Sol Kol Damar Atması

Sol kolda görülen ağrılar, uyuşmalar, karıncalanmalar ve damar atmaları direk olarak kalple ilgili bir hastalığın olup olmadığı sorunsalına kapılmamıza neden oluyor. Öncelikle bu konuda sakin olunmalı ve atmanın akut bir tepki olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bu konuda ani hareketler durumu nedeni ile oluşan atmalardan şüphe etmenize gerek yoktur. Diğer yandan kalp krizinin başlangıç belirtisi olarak sol kolda kasılmaların oluşması damar atması yaşayanları tedirgin etmektedir.

Atmalar kas atması olabilir. Ancak damar atması oluyor ve bu atmanın yanı sıra farklı tepkilerde yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanı önemlidir.

Kolda Damar Atmasının Nedenleri

Sağ ve sol kolda damar atması neden olur konusunda birçok neden söylenebilir. Öncelikle uzun süre hareketsiz kalma, egzersizler, kolu zorlama gibi durumlarda geçici atmalar oluşabilir. Ancak bazı damar atmaları ise ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Genel olarak atmanın en çok görüldüğü nedenlerden biri gün içerisinde ağış kaldırmak ve kola fazla yüklenmesi ile oluşan atmalardır. Bu atmalar genel olarak aktivite sonrasında dinlenirken görülür ve geçer. Geceleri sağ veya sol kolunuz üzerine yatıyor ve aynı pozisyonda uzun süre kalıyorsanız bu durumda damarlarda atmaya yol açabilecek nedenler arasındadır. Herhangi bir nedenden dolayı kola darbe alınmışsa bu durumda da atmalar görülebilir. Özellikle kol kırılmaları veya çatlamalarında bu durum görülür.

Boynun tutulması ile boyun ile ilgili rahatsızlıkların oluşması zaman içerisinde arter atmasına neden olabilmektedir. Arter daralması kolda damar atma nedenleri arasında görülmektedir. Arterlerin tıkanmasının yanı sıra çeşitli kalp hastalıkları nedeni ile özellikle sol kolda damar atmaları görülebilir.

Kolda Damar Atması Tedavisi

Hareketsiz kalma gibi nedenlerden dolayı oluşan damar atmaları hareketli bir yaşam tarzını benimseyerek geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda arter tıkanması gibi ciddi sorunlar nedeni ile atmalar görülebilir. Bu gibi durumlarda kalp doktoruna gidilmelidir. Bu konuda eğer gerekiyorsa anjiyo yapılarak hastalık tedavi edilmektedir.

Anjiyo tedavisinin yanı sıra gerektiği durumlarda stent takılarak da tedavi gerçekleşmektedir. Damar tıkanıklıkları belirli seviyeleri aşmışsa farklı tedaviler uygulanabilir. Tıkanıklık %70 ve üzeri ise bu durumda balon anjiyografisi tedavisi uygulanarak hastalık tedavi edilebilir. Bu tedavilerin sonuç vermediği durumlarda ise bypass uygulanır


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Sağ ve Sol Kolda Damar Atması Neden Olur? ” üzerine 6 yorum

 1. Sag kolum iki gundur kalp atar gibi atma yapiyor 5 10 dakka suruyor bunun sorunu acaba nedir sopor falan calismiyorum bilginiz olsun hocam ama tutun urunu tuketiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Işık Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu durumunuzun mutlaka araştırılması gerekir. Bulunduğunuz bölgede aile hekiminize ya da dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. 2 bucuk hafta önce sol dirsek kemiğim (radius üst ucu) kırılınca alçıya aldılar, tüm gün dirseğimde damar atması devam ediyor, sebebi ne olabilir?

  Cevapla
 3. 22.03.2021.hergun kan sulandırıcı 100 lük aspirin alıyordum.20 gündür.haftada 2 gündür coraspirin içiyorum.bu akşam çekyatta uzandım yatıyorum.sağ kolumda dirsekten yukarısında ara sıra kolumda atmalar.oluyor.sebebi nedir.ilginize şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Sorunuza bi çözüm bulabildiniz mi bende 1 hafta kadar coraspin kullandım sol kolumda farkli yerlerde kalp gibi atmalar yaşıyorum teşekkürler

   Cevapla
 4. 13.04.2020 tarihinde yaptığım ağırlık çalışması sonrasında sol kolumda atmalar başladı ve hala devam etmekte korona virüs sebebi ile hastaneye erişim sağlamaktan çekiniyorum.Sol kolumda meydana gelen atmalar ne kadar süre daha devam ederse bir sağlık kuruluşuna başvurayım?

  Cevapla

Yorum yapın

Exit mobile version