Sağ Dal Bloğu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Sağ Dal Bloğu Nedir?

Sağ Dal Bloğu, kalbimizin iletim sisteminin bloklanması sonucu sağ ventrükül depolarizasyonunda gecikmeler ortaya çıkaran duruma verilen isimdir.

Sağ Dal Bloğu Nedenleri Nelerdir?

Bir çok durumda sağ dal bloğu patolojik nedenlerden dolayı oluşmaktadır ancak bazı durumlarda sağlıklı bireylerde de görülebilmektedir. Liste halinde sağ dal bloğunun nedenlerini sayacak olursak :

 • Sağ ventrikülün hipertrofiye uğraması
 • Kor pulmonale
 • Koroner By Pass gibi major operasyonlar
 • Miyokardit
 • Miyokard Enfarktüsü
 • İletim sisteminde bir takım bozulmalar

Sağ Dal Bloğu EKG Kriterleri Nelerdir?

Ekg’ye baktığımızda sağ dal bloğu diyebilmemiz için bir takım kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Bunlar:

 1. QRS süresinin uzunluğu 120 milisaniyeden fazla olmalıdır.
 2. V1, V2, V3 adını verdiğimiz kalbimizin sağ tarafını gösteren prekordiyal derivasyonlarda M harfine benzeyen QRS dalgalarının veya rSR paterni ya da tavşan kulağı dediğimiz paternler görülmelidir.
 3. V5 ve V6 ‘da uzamış ve dalgalı S dalgaları görülmelidir.
Sağ dal bloklandığında T dalgası inversiyonları ve ST segment depresyonları V1, V2 ve V3 için normal kabul edilebilmektedir.

Sağ Dal Bloğu Örnekleri Verelim :

Yararlanılan Kaynaklar:


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sağ Dal Bloğu” üzerine bir yorum

 1. i.hizliresim.com/8zkbJW.jpg Eko temiz ise bu sağ dal bloğunun bir önemi varmıdır teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın

Exit mobile version