Retikülositoz Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Retikülositoz, tıp biliminde çeşitli etkenlere bağlı olarak kemik iliğindeki artmış olan eritroid aktiviteyi yansıtır. Hemolitik anemilerde periferik kanda genç eritrositlerin oranı ve sayısı artar. Bu eritrositlere retikülosit denilmektedir. Normal retikülosit oranı % 0,8-2,5 dir. Retikülositler ancak metilen mavisi ile boyanan preparatlarda görülebilir. Özetle retikülositoz, retikülosit üretimi manasına gelmektedir. Retikülosit Nedir, normal değeri, yüksekliği ve düşüklüğünde neler olur gibi soruların cevaplarını içeren yazıma ulaşmak için hemen alttaki bağlantıyı takip ediniz.

https://doktordanhaberler.com/retikulosit/

Merak ettiklerinizi veya ekleyeceklerinizi alttaki yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın