Regüler Tıpta Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Regüler Nedir?

Regüler, düzenli ya da düzenlenmiş manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Regüler hale gelen tıbbi durumlar artık düzenli bir hal almış demektir. İrregüler durumdan çıkıldığı anlamına gelir.

regüler ne demek tıp
Görselde regüle olmayan kalp atışları görülüyor.

Kalp atışları regüle olduğunda düzene girmiş demektir. İrregüler kalp atışları ise kalbin dengesiz kasılmasına ve birçok farklı patolojiye sebebiyet verebilir. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz noktaları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplayacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın