Reaktivasyon: Yine Yeniden Aktifleşme

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Reaktivasyon Nedir?

Tıpta reaktivasyon terimi daha önce pasif halde olan bir mikroorganizmanın sonradan aktifleşmesi anlamına gelmektedir. Bu terim enfeksiyon hastalıkları bölümünde sıkça kullanılır. Çoğu zaman latent enfeksiyonlarla ya da hastalıklarla ilişkilidir. Hemen bir örnek verelim.

Tüberküloz hastalığını düşünelim. Tüberküloz hastalığına neden olan mikroorganizma vücuda giriş yaptıktan sonra sessiz forma dönüşür. Belirli bir süre belki de yıllar boyunca hiçbir etki göstermeden pasif bir şekilde bekler. Vücudun direnci düştüğünde bu mikroorganizma aktif hale gelerek çoğalmaya başlar. Mikroorganizma vücutta çoğaldıkça hastada belirtiler yani semptomlar görülmeye başlanır. İşte bu yıllar sonra yeniden aktifleşme durumu tıp dünyasında reaktivasyon olarak bilinir.

Bu terimle alakalı olarak bana sormak istediğiniz soruları altta bulunan yorumlar bölümüne yazmanızı rica ediyorum. Yorumlarınıza cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın