Pürülan Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Pürülan Nedir?

Pürülan, tıpta temel olarak irinli anlamına gelmekle beraber sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Pürülan yapıda bir sıvının içerisinde artıklar ve ölmüş ya da canlı mikroorganizmalar bulunabilmektedir. Genellikle bulanık görünümdedir. Aşağıdaki resimlerde pürülan görüntüler göreceksiniz. Bu şekilde net olarak kavrayacağınızı düşünüyorum. Haydi resimlere:

Pürülan teriminin ne anlama geldiğini görüyorsunuz.
Şekildeki sivilcenin içerisindeki sıvı pürülan özelliktedir.
Resimde pürülan akıntıları görmektesiniz.

Pürülan terimiyle ilgili olarak aklınıza takılanları alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Pürülan Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Böbrek taşı ameliyatı (Lazerle) sonrası JJ stent takıldı 1 ay sonra stent alındıktan sonra karın boşluğunda pürülan sıvı oluşmuş. Bu da 59 yaşındaki eşimin ölümüne neden oldu. Hiçbir rahatsızlığı olmayan biri idi. Sadece aşırı rahatsızlığı olmayan bir tansiyonu vardı. Ağrılarımızın daha fazlalaştığını kasıklara vurduğunu ifade ettik. Sadece idrar kültürü istendi verdik ama son 4 günümüzü şey. Bu sıvı vücudun tüm dengesini bozdu ve ex. Bu sıvı nasıl oluşmuştur. Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar İsmail Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsi geçen sıvının nasıl oluştuğu tetkik, tahlil ve muayene bilgilerine vakıf olmadan fikir yürütebileceğim bir konu değil tahmin edeceğiniz üzere.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın