Psikiyatri Nedir? Ruh Bilimi Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Psikiyatri Nedir?

Psikiyatri, ruh sağlığı anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.  Psikiyatri,insanları anlamaya çalışan, onların hal ve davranışlarını kontrol eden,içten ve dıştan gelen uyarıcılara karşı organizmanın tepkilerini ölçebilen,yeri geldiğinde ilaç ve terapi ile bir tedavi oluşturan uzman hekimlerin çalıştığı insan ve ruh sağlığı bilimini inceleyen bölümdür. 

Psikologlar insanlara yardımcı olmak için vardırlar. Onlara tanınan zihinsel süreç ilaç veya terapi ile yön bulur. Pozitif düşünmeleri için  aşama aşama onların duygularına kadar inerler. Psikiyatri sinir bozuklukları ve ruh hastalıklarında en doğru tedaviyi sunan,çözüm odaklı çalışan yerdir. İnsan sağlığını bozan faaliyetlerin kısa sürede eski haline gelebilmesi için psikiyatri bölümüne başvurarak destek alınır.

Psikiyatride belli amaçlar ve ölçütler vardır. Bunlar; gözlenebilirlik duyusudur. Bu duyuda olayı çıplak gözle izlemeyi değil, başka duyu organlarının yeyersizliğinin olup olmadığı teknoloji aygıtlar ile değerlendirmeye alınmaktadır. Mesela beyin ne üretiyor  ve bunun sağlıklı olup olmadığını algılamak için elektriksel dalgaları ölçme cihazı amplifikatörler kullanılır. Daha sonra iletilebilirlik ,tekrarlanabilirlik ve sağlanabilirlik ölçütlerine göre davranışlar hasta üzerinde değerlendirmeye alınır.

Hastada farklı birşey gözlemlendiğinde gerekli birimlere hasta yönlendirilir. Psikiyatri insanın ergenlik zamanından ve yetişkin döneminden bu yana yaşadığı beyin hastalıkları ile ilgilenir. Geçirdiği dönemlerin kişide bıraktığı olumsuzlukları,depresyon durumlarını,beyinde bazı istem dışı salgılanan davranış bozukluklarını anlamaya çalışarak, kişinin ruh durumunu takip eder ve ona dopğru pusula göstererek bir süreç başlatılır. İşte bu süreç kişinin düzelmesi için en güzel zaman dilimidir.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın