Prilam : Hamilelikte Mucize Bulantı Hapı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Prilam DR Nedir?

Prilam, kadınlarda hamilelik döneminde ortaya çıkan bulantı ve kusma şikayetlerini ortadan kaldıran mucizevi bir ilaçtır. Diğer gebelikte bulantı önleyici ilaçlara göre daha etkili geri dönüşler aldığım ve çok severek yazdığım antiemetik ilaçlardan bir tanesidir. İçerisinde iki ana tedavi edici madde ve birçok yardımcı madde yer almaktadır. Prilamın etken maddesi doksilamin süksinat ve piridoksin hidroklorürdür.

Gebellik dönemi bulantı ve kusmaları için prilam kullanılabilir.

Dramamine, metpamid ve emedur gibi ilaçlara göre hep daha iyi geri dönüş aldığımdan ötürü uygun hastalara reçete ettiğim bu ilaç geleneksel yöntemlere yanıt vermeyen hastalarda tercih edilir. Tam olarak piyasa ismi “PRİLAM DR 10 mg/10 mg değiştirilmiş salımlı tablet” olarak geçmektedir. Bu ilaç ile ilgili mailime çok fazla soru geldiği için sorulardan oluşan başlıklar halinde tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım. Haydi başlayalım.

Prilam Ne için Kullanılır?

Prilam endikasyonları yani kullanım yeri hamilelik geçiren kadınlarda geleneksel yöntemlere cevap vermeyen bulantı ve kusma varlığıdır.

Prilam DR Nasıl Kullanılır?

Doksilamin ve piridoksin kombinasyonu olan prilam salınımı değiştirilmiş tabletler içerdiğinden bu tabletleri yutarken çiğnemeyin, ısırmayın. Doğrudan zarar vermeden yuttuğunuza emin olun.

Prilam Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Etkisini gösterme süresi hastadan hastaya göre değişiklik gösterir. Ayrıca ilacın uygulanan dozuna bağlı olarak ta etkisini gösterme süresi değişebilir.

Prilam DR içeriği nedir?

İçerisinde doksilamin süksinat ve piridoksin hidroklorür bulunur.

Bu kombinasyondaki ilaçlar genellikle yemeklerden en az 1 saat önce veya yemek yedikten 2 saat sonra kullanılma eğiliminde olsa da ilk başta hekiminiz bu ilacı gece yatmadan önce 1 kere almanızı önerebilir. Bulantı ve kusma belirtileriniz ciddiyetini koruyorsa ve düzelmediyse gece yatmadan önce 2 veya 3 defa almanızı önerebilir. Bu durum hastaya göre değişiklik gösterecektir. Doktorunuzun önerisi dışında kafanıza göre kullanım yapmayınız.

Prilam öğlen içilir mi?

Hekiminizin belirlediği tedavinin bir parçası olarak bazı durumlarda öğlen kullanılabilir.

Pridoksin ve doksilamin kombinasyonu ilaçlarda genel olarak önerilen başlangıç dozu 1. gün yatmadan önce ağızdan 2 tablet alınması şeklindedir. Bu şekilde bulantı ve kusma kontrol altına alınabiliyorsa bu doza devam edilir. 2. günün öğleden sonraya kadar bulantı ve kusma geçmezse ertesi günden itibaren sabah ya da öğlen 1 tablet ve gece uyumadan 2 tablet şeklinde önerilir. Bu şekilde 3 tablet semptomları kontrol altına alıyorsa bu dozdan devam edilir. Eğer kontrol altına alınamıyorsa sabah 1 , öğlen 1 ve gece yatmadan 2 tablet alınarak doz 4 tablete çıkarılır.

Unutmayın !

Sadece doktorunuzun reçetesinde verdiği şekilde kullanınız. Rastgele kullanım yaparsanız bebeğinize ve kendinize zarar verebilirsiniz.

En fazla kaç tane prilam içebilirim?

Prilam dr için önerilen maksimum doz doktorunuzun reçetesi doğrultusunda 4 tablettir. Doktorunuzun reçetesinde yazan kullanım şekli dışında bir kullanım yapmayınız.

Prilam DR Bağımlılık Yapar mı?

Bağımlılık konusu hamilelikte prilam dr kullananlar arasında sıkça endişe edilen hususlardan bir tanesidir. Bazı forumlarda ve sitelerde prilam bağımlılık yapar gibi ifadeler yer almaktadır. Oysa prilam tıp dünyasında bağımlılık yapıcı ilaçlar arasında değildir.

Prilam Ne İşe Yarar?

Bu ilaç gebelikte ortaya çıkan bulantı ve kusma şikayetlerinin giderilmesi için üretilmiştir.

Genellikle kadın doğum hekimlerinin reçete ettiği bu ilacı bağımlılık yapar mı endişesi taşımadan kullanabilirsiniz. Bakıldığında ilacın bağımlılık yaptığına dair yeterli veri bulunmamaktadır. Şimdi bir sonraki soruya geçelim.

Prilam DR Zararlı mı?

Tıpta zararsız ilaç diye bir kavram genellikle bulunmamaktadır. İlaçlar kullanılırken her zaman kar ve zarar dengesi gözetilir. Karı zararından çok üstün olan ilaçlar daima tercih sebebidir. Eğer hekiminiz sizi muayene ettikten sonra reçete ettiyse endişelenmeden, prilam zarar verir mi diye düşünmeden kullanabilirsiniz. Çünkü hekiminiz muayene sonucunda kar ve zarar hesabı yaparak bu ilacı size reçete etmiştir.

Prilam DR reçete edilirken mutlaka kar zarar dengesi gözetilir.

Gebelikte prilam dr kaç aya kadar kullanılır?

Prilam dr kullanım ihtiyacı gebelik boyunca hekimler tarafından değerlendirilir. Ne kadar kullanılacağı hastaya göre değişiklik gösterir. Bu nedenle sadece hekiminizin bilgisi dahilinde kullanınız.

Prilam toksik dozlarda alındığında iç organları üzerinde bir takım zararlı etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle muayene sonrasında sadece doktorunuzun önerdiği dozda kullanmanızı öneriyorum. Bazı gebeler kafasına göre kullanım yapmaktalar. Bu oldukça yanlış bir kullanım şeklidir. Bazı ilaçların yetersiz dozlarda alınmasının yeterli dozlarda alınmasından daha zararlı olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Lütfen sadece doktorunuzun önerdiği dozda kullanınız.

Prilam DR Bebeğe Zarar Verir mi?

Önceki başlıkta da belirttiğim gibi ilaçlar verilirken her daim kar zarar dengesi gözetilir. Hamilelik süresince bir gebe prilamı kullandığında mideden emilmek suretiyle kana karışır. Kana karıştıktan sonra ilaç bebeğe geçecektir ancak prilam gebelik kategorisi A olan bir ilaçtır.

A kategorisinde ki ilaçlar genellikle gebelikte fetüse doğrudan ya da dolaylı etkide bulunmazlar. Hamile bir kadına verilecek en zararsız ilaç grubu A’dır. Bu nedenle eğer kadın doğum hekiminiz muayene sonrasında uygun gördüyse içiniz rahat bir şekilde kullanım yapabilirsiniz. Haydi diğer sorumuza geçelim.

Prilam DR Tok Karnına İçilir mi?

Tıpta bazı ilaçlar aç karnına içildiğinde maksimum etki gösterirken bazı ilaçların ise tok karnına içilmesi daha uygundur. İnsanlar genelde aç karnına ilaç içmekten kaçınırlar. Gerekçe olarak mideye dokunmasını ileri sürerler. İşte bu noktada da yine kar zarar dengesi devreye girer ve mideye dokunmasına rağmen bazı ilaçlar aç karnına içilebilir. Peki prilam dr aç mı tok mu içilir?

Prilam DR kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışınız.

Prilam aç karnına mı içilir?

Prilam hamile kadınlarda normal şartlar altında aç karnına içilmelidir.

İlaçla yapılan çalışmalarda tok karnına alındığında absorbsiyon ve adsorpsiyon mekanizmalarında oluşan farklılıklar nedeniyle etkisinin azaldığı gösterilmiştir. Tok karnına alınması kadın doğum hekiminiz tarafından önerilmediği sürece uygun bir durum değildir.

Prilam DR Reçetesiz Alınır mı?

Prilamın en uygun ve olması gereken tedarik edilme yöntemi bir kadın doğum hekimine muayene olunduktan sonra uygun görülmesi halinde reçete edilmesi şeklindedir. Lütfen ilacı doktor tavsiyesi olmadan eczanelerden temin etmeyiniz.

Hekiminiz uygun gördüğü takdirde eczanelere giderek ilacı hekiminize reçete ettirmeden ücreti karşılığında satın alabilirsiniz. Bu konuda çok soru geldiği için net olarak belirteyim. Prilamı eczaneye giderek doğrudan satın alabilirsiniz.

Prilam DR SGK Karşılıyor mu?

Hekiminize reçete ettirmediğiniz sürece prilamı eczaneden ücreti karşılığında alabilirsiniz. Hekimler tarafından reçete edilen ilaçlarında SGK tarafından karşılanması için bazı kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir.

Prilam DR Fiyatı 2021 Yılında Kaç Lira?

Prilam DR güncel fiyatı 68.06 TL’dir.

Prilam ilacı SGK tarafından gebelik durumu tanısı olan hastalar için karşılanmaktadır. Yani bu ilacı gebeler için SGK karşılıyor. Bunun dışında gebelik tanısı olmayan hastalar reçete ettirseler dahi ilaçlarının ücretleri karşılanmaz ve tamamını ödemek durumundadırlar.

Prilam DR Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

Hamilelikte bulantı hapı prilam dr kullananlar doğum sonrasında bazı bulantı durumları içinde prilam kullanılır mı diye merak edebiliyorlar. Net olarak belirtmekte fayda var. Prilam emzirme döneminde kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

Prilam DR emzirme döneminde kullanımı sadece doktorunuzun reçete etmesi halinde mümkün olabilir. Doktor önerisi dışında emzirirken prilam dr kullananlar mutlaka ilacı bırakıp hekimlerine başvurmalıdır.

Prilam Kaç Aya Kadar Kullanılır?

İlacın kaçıncı aya kadar kullanılacağı kadın doğum hekiminin hastayı gebelik boyunca değerlendirmesi sonucu belirlenir. Duruma göre ve hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

Kullanılmaması gerektiğinin en temel nedenlerinden bir tanesi ilacın etken maddelerinden birinin anne sütü yoluyla atılması ve dolayısıyla emzirme sonrasında bebeğe geçmesidir. Anne sütü yoluyla bebeğe geçtiği durumlarda bebeklerde huzursuzluk, heyecan, agresiflik gibi bir takım belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelikte Prilam DR Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi prilamında bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler genellikle sık görülen , orta sıklıkta görülen ve seyrek görülenler şeklinde gruplara ayrılır. İşte prilam yan etkileri:

Sizlerden bana mail yoluyla sıkça gelen bu tipteki bazı sorulara cevaplar vereceğim.

Prilam DR çarpıntı yapar mı?

Prilam kalp çarpıntısı üstte de belirttiğim gibi yan etkiler arasındadır. Eğer prilam kullandığınızda çarpıntı hissediyorsanız bu durum prilam ile ilgili olabilir. Bu gibi durumlarda ilacı kullanmayı bırakip derhal doktorunuza başvurunuz.

Prilam DR Kullananlar Tarafından Sık Sorulan Sorular

Prilam DR kullananlar bana mail veya telefon yoluyla birçok soru sormaktalar. Bu sorular arasından en sık sorulanları bu başlık altında yayınlayacağım.

Prilam Dr Aile Hekimi Yazabilir mi?

Aile sağlığı merkezlerine giderek prilam DR isimli ilacı aile hekiminize yazdırabilirsiniz. Aile hekiminiz muayenenin tanı kısmına gebeliğinizin olduğunu girdiğinde SGK tarafından karşılanacaktır.

Özetle aile hekimi prilam DR yazabilir ve eczaneden alabilirsiniz.

Prilam hamilelik süresince bulantı ve kusmayı önleyen mükemmel bir ilaçtır.

Prilam DR Muadili Var mı?

Ülkemizde 2021 itibariyle prilam eşdeğeri bir ilaç bulunmamaktadır. Şu an için doksilamin süksinat ve piridoksin hidroklorür kombinasyonu sadece bu müstahzar adıyla satılmaktadır.

Prilam DR Uyku Yapar mı?

Bu ilacı sık görülen yan etkilerinden bir tanesi uyuşukluk ve uyku halidir. Birçok gebede bu etkiler görülebilmektedir. Bu etkiler ortaya çıktığında mutlaka doktorunuza danışınız ve bilgi alınız. Tedavinizin devam edip etmeyeceğini doktorunuz belirleyecektir.

Referanslar:

  1. Doxylamine Succinate/Pyridoxine Hydrochloride (nih.gov)

Tüm bu başlıklar bana en sık olarak sorulan sorular arasından seçildi. Sizde merak ettiğiniz hususları artık bu konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 18 Aralık 2020 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın

Exit mobile version