Pozitif Dromotrop Etki Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Pozitif dromotrop etki, kalbin her seviyesinde görülebilen sıklıkla nervus accelerantes isimli sinirin uyarılmasıyla kalbin ileti sisteminde uyarımların etkisiyle iletim hızının artması anlamına gelmektedir. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.  Epinefrin, nöroepinefrin ve atropin gibi ilaçlar bu şekilde etki gösterir.

tıpta Pozitif Dromotrop Etki Nedir
Pozitif dromotropik etki, kalp hızının artmasına neden olabilir.

Örneğin epinefrin ve norepinefrin isimli hormonlar kalp hücrelerinde sodyum kanallarını açarak hücre içi sodyum düzeyini artırırlar. Bu şekilde hücrelerin daha hızlı depolarize olmasını ve uyarıları daha hızlı iletmesini sağlarlar. Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Birde bu durumun tersi negatif dromotrop etki vardır. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın