Postpartum Tıpta Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Postpartum Nedir?

Postpartum, doğum sonrası dönemi anlatmak için kullanılan tıbbi bir ifadedir. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Genellikle doğum gerçekleştiği andan itibaren bebekler postpartum döneme geçiş yaparlar. Doğum gerçekleşmeden anne karnındaki dönem ise antepartum dönem olarak bilinir. Doğumun gerçekleştiği sürece verilen isim ise intrapartum dönemdir.

postpartum ne demek tıp
Görselde postpartum dönem anlatılıyor.

Temel olarak postpartum dönemi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz hususları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın