Piyüri Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Piyüri Nedir?

Piyüri, kelime anlamı olarak idrarda irin bulunması, idrarda akyuvar bulunması, lökositüri manasında kullanılmaktadır. TIP’ta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

Piyüri idrarda lökositlerin bulunması anlamına gelmektedir.
                                          Pyüri idrarda lökositlerin bulunması anlamına gelmektedir.

Klasik tanım olarak Pyüri :

Santrifüj edilen idrarda birbüyük büyütme alanında 5’ten fazla lökosit bulunması anlamına gelmektedir. Pyüri üriner traktus enfeksiyonları için non spesifik bir bulgu ve belirtidir.

Eğer bakteriüri piyüriden bağımsızsa bu durumda üriner traktus enfeksiyonu dışındaki durumlar düşünülür. Ancak bakterisiz bir pyüriden söz ediliyorsa bu durumda da tüberküloz , üriner sistem taşları , karsinomlardan şüphelenilir.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettikleriniz veya Pyüri konusu hakkında eklemek istediğiniz şeyler varsa konu altındaki yorum bölümünden yorum yazarak iletişime geçebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın