Piyüri: Beyaz Kan Hücreleri İdrarda

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Piyüri Nedir?

Piyüri, kelime anlamı olarak idrarda irin bulunması, idrarda akyuvar bulunması, lökositüri manasında kullanılmaktadır. TIP’ta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Piyüri olan kişilerde ortaya çıkan belirtileri ise şu şekildedir:

  1. İdrar yaparken yanma veya ağrı
  2. Sık idrara çıkma ihtiyacı
  3. Acil idrara çıkma ihtiyacı
  4. Kanlı idrar
  5. Ateş
  6. Titreme
  7. Mide bulantısı veya kusma

Santrifüj edilen idrarda bir büyük büyütme alanında 5’ten fazla lökosit bulunması anlamına gelmektedir. Pyüri üriner traktus enfeksiyonları için non spesifik bir bulgu ve belirtidir.

Piyüri idrarda lökositlerin bulunması anlamına gelmektedir.
Piyüri, idrarda beyaz kan hücreleri veya irin bulunması durumudur.

Eğer bakteriüri piyüriden bağımsızsa bu durumda üriner traktus enfeksiyonu dışındaki durumlar düşünülür. Ancak bakterisiz bir piyüriden söz ediliyorsa bu durumda da tüberküloz , üriner sistem taşları , karsinomlardan şüphelenilir.


Merak ettikleriniz veya Pyüri konusu hakkında eklemek istediğiniz şeyler varsa konu altındaki yorum bölümünden yorum yazarak iletişime geçebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın