Peritrik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Peritrik, temel olarak kamçıların bakterinin her yanında bulunması durumu anlamına gelmektedir. Bakterinin her tarafından flagella bulunmasıyla bu şekilde isimlendirilir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.  İşte peritrik bakterilerden bazıları:

  • Escherichia coli
  • Vibrio cholerae
  • Staphylococcus aureus
  • Streptococcus pyogenes

şeklinde çoğaltabiliriz. Bu tip bakteriler genelde toprakta, suda ve havada bolca bulunurlar. Bazıları çürükçül olarak görev yapmaktadır. Bu bakteriler insanda ya da diğer canlılarda hastalıklara sebebiyet verebilirler.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın