Perforasyon: Tıpta Organların Delinmesi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Perforasyon Nedir?

Perforasyon tıp biliminde bir organın ya da dokunun çeşitli etkiler sonrasında delinmesi, yırtılması ve delikler oluşması anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Vücudun iç kısmında veya dış kısmında meydana gelebilir. Bazen hayati tehlike oluşturacak kadar önemlidir. Şimdi terimi kavramanız için örnekler üzerinden inceleyelim.

Perforasyon TürüÖrnekleri
Gastrik PerforasyonMide ülseri, mide kanseri, travmatik mide yaralanmaları sonucunda oluşabilir.
Kolon PerforasyonuDivertikülit, bağırsak obstrüksiyonu, ülseratif kolit sonucunda oluşabilir.
Apandisit PerforasyonuApandisit inflamasyonu sonucu apendiksin yırtılması sonucunda oluşabilir.
İntestinal Perforasyonİnce bağırsak obstrüksiyonu, travmatik bağırsak yaralanmaları, iltihaplı bağırsak hastalıkları sonucunda oluşabilir.
Timpanik PerforasyonKulak enfeksiyonları, kulak tıkanıklığı veya travma sonucunda oluşabilir.
Vajinal PerforasyonDoğum sırasında vajina yırtılması, cinsel travma sonucunda oluşabilir.

Bu terimle alakalı olarak aklınıza takılanları alt tarafta bulunan yorumlar kısmına yazmanız halinde cevaplayacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın