Penetran Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Penetran Nedir?

Penetran, tıpta delici, içeri geçen, içeri giren anlamına gelmektedir. Tıp biliminde sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Temel olarak içeri giren nesneye verilen isimdir. Penetrasyon işleminden penetre olan ve penetre olunan iki farklı bölüm vardır. Penetre olan delen , içeri giren taraf iken penetre olunan ise delinen taraftır. Kafanız karışmadan hemen örnekler verelim.

Bir virüsün hücreyi delerek penetre olmasını düşünün. Hücrenin içine aktarım yapabilmesi için o hücreyi delmesi ve içeri girmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi yapabilmesi için penetre olur ve penetre olduğunda artık onun adı penetrandır 🙂 Hemen attaki resmi inceleyiniz.

Virüs penetrasyonu anlatılıyor.

Penetre terimi ile ilgili olarak aklınıza takılanları aşağıdaki yorumlara yazınız. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın

Exit mobile version