Paraneoplastik Beyin Sapı Ensefaliti

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Paraneoplastik Beyin Sapı Ensefaliti Nedir?

Paraneoplastik Beyin Sapı Ensefaliti, genellikle medulla ve ponsu barındıran beyin sapının kaudalini ve vestibüler nükleusları etkileyen paraneoplastik bir sendromdur.

Paraneoplastik Beyin Sapı Ensefaliti ile ilişkili görsel.
                                            Paraneoplastik Beyin Sapı Ansefaliti ile ilişkili görsel.

Genellikle en sık görülen semptomlar arasında vertigo ve nistagmus vardır.

Vertigo Nedir? ve Nistagmus Nedir? adlı yazıları okumak için tıklayınız.

Pons ve orta beyin kısımlarında tutulumun şiddeti artınca hastalarda nükleer, internükleer, supranükleer bakış paralizileri ile karakterize kompleks göz hareket anormallikleri ortaya çıkabilmektedir.

Opsoklonus Miyoklonus Sendromu Nedir? ve Paraneoplastik Serebellar Dejenerasyon adlı yazıları okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız. Kendinize iyi bakınız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın