Papüler Nedir? Tıpta Papüler Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Papüler, temel olarak cilt dokusu üzerinde papül adı verilen yapıların bulunduğu alanları ifade edebilmek için kullanılan tıbbi bir terimdir. Tıp biliminde sıkça kullanılmaktadır.

Papül ise cilt dokusundan kabarık yapıda döküntülü bir cilt lezyonudur. Bir hastalık ya da teşhis edile bir durum değildir. Papül bir cilt lezyonudur ve bir patolojik durumun ya da hastalığın sonucunda belirti olarak ortaya çıkabilir.

papüler egzama
Papüler yapılar görülüyor.

Papül genelde 1 cm’den küçük yapıdadır ve etrafı kızarıktır. Kubbe şeklinde veya düz yapıda olabilir.

Papüler döküntü dendiğinde içerisinde papüllerin bulunduğu döküntülü yapı manası çıkar. Bu terim ile ilgili olarak aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın