PAH Nedir?

1
289

PAH Nedir?

PAH, polisiklik aromatik hidrokarbonlar anlamında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.   

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Sayın Dr. Erhan Yavuz
  Beyin sapı kanaması geçirdim. Sonucunda sağ bacak ve kolumda his kayboldu. Bir süre sonra iğneler batar gibi ağrılar hissettim. Nörolog, Neuoritin 600 2×1 verdi. O ağrılar azaldı, ancak sağ ayak 2 parmağım morardı ve dopler çektirdim. Dopler sonuçları aşağıdaki gibidir.
  – Sağ femoral arter seyri boyunca vizualize edilmiş olup lümeni açık, akım hızları 90-120 m/sn arasında normal değerlerde, akım paterni trifazik karakterde izlenmiştir.
  – Popliteal arterde de akım hızları 55-65 m/sn arasında olup lümen açık ve akım patterni normal sınırlardadır.
  – Trifükasyon arterleri açık, kaudalde A. dorsalis ve PTA patenttir. Trifukasyon ve distalinde vasküler akım hızları ılmlı azalmış, vasküler akım patterni trifukasyon düzeyinde ve A. dorsalis’te bifazik, PTA düzeyinde monofazik izlenmiştir.
  -SONUÇ : PAH ?

  Bu durumda bana verilen PLATEL 100 mg. ilacı 2×1 ve 1 yıldan fazladır kullanıyorum. Sadece morluk azaldı, yürürken ağrı hissediyorum ve yaklaşık 200 metre sonra bacağım iyice kasılıyor. Zaten adımlarım çok kısa. Öneriniz nedir?

  Saygılarımla.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here