Ovoid Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ovoid Nedir?

Ovoid, yumurta biçiminde manasında kullanılmaktadır.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.   Yumurta şekline benzeyen nesneler hakkında kullanılmaktadır.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ovoid Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Ben hepatit B hastasiyim. Çekilen emarda sol obrator zincirde ovoid yapıda lenf nodu ve karaciğer parankiminde inhomojen hepatosteatoz alanları gözlenmiştir. deniliyor. Bu ne demektir… Açıklarsanız sevinirim. Saygılar sunar işlerinizde başarılar dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba Ömer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Manyetik Rezonans Görüntüleme Tekniği ile çekilen filminizde lenf nodlarınızda hafif yuvarlaklaşma ve karaciğer dokusunda yağlanma alanları görülmüş. Bu karaciğer dokusundaki yağlanma alanları sağlıksız beslenme den tümörlere kadar birçok hastalık nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Buradan elde ettiğiniz film sonuçlarını sizin klinik bulgularınızla beraber değerlendirmek altta yatan patolojiyi belirlemek açısından en doğru yaklaşım olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın