Yumurtalıkta Kalıntı: Ovaryan Remnant Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Ovaryan remnant sendromu, genellikle yumurtalığın çıkarılması anlamına gelen ooferektomi işlemi sonrasında rahimde bazı kalıntıların kalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık kalan yumurtalık dokusunun varlığı ile karakterizedir.

Pelvik bölgede ağrı, kitle görülmesi ve menopoz dönemine girememek gibi belirti ve bulgular görülebilir.

Nedenlerine bakıldığında sıklıkla yumurtalık dokusunun eksik çıkarılması dikkat çekmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılanları yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Yumurtalıkta Kalıntı: Ovaryan Remnant Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. Bu teşhisle çıktım doktorumun yanından bugün. Kötü gördüm dedi. Yapılan araştırma sonucunda da kötü çıkarsa sonuç nedir?

  Cevapla
  • Merhabalar Arzu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Detaylı bilgi verebilirseniz siz saha sağlıklı yönlendirebilirim.
   Mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın