Yumurtalıkta Kalıntı: Ovaryan Remnant Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ovaryan remnant sendromu, genellikle yumurtalığın çıkarılması anlamına gelen ooferektomi işlemi sonrasında rahimde bazı kalıntıların kalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık kalan yumurtalık dokusunun varlığı ile karakterizedir.

Pelvik bölgede ağrı, kitle görülmesi ve menopoz dönemine girememek gibi belirti ve bulgular görülebilir.

Nedenlerine bakıldığında sıklıkla yumurtalık dokusunun eksik çıkarılması dikkat çekmektedir.

Bu konuyla ilgili olarak aklınıza takılanları yorum bölümüne yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Yumurtalıkta Kalıntı: Ovaryan Remnant Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. Bu teşhisle çıktım doktorumun yanından bugün. Kötü gördüm dedi. Yapılan araştırma sonucunda da kötü çıkarsa sonuç nedir?

  Cevapla
  • Merhabalar Arzu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Detaylı bilgi verebilirseniz siz saha sağlıklı yönlendirebilirim.
   Mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın