Öfori Nedir?

0
3340

Öfori Nedir?

Öfori, bireylerin alışılmışın ötesinde kendini iyi hissetmesini sağlayan zihinsel ve duygusal bir tabloya verilen isimdir. Bu aşırı mutluluk hali kişilerin normalde hissedemeyeceği kadar güçlüdür. Manik dönemde olan hastaların birçoğunda görülen bir durumdur. Ayrıca siklotimik kişilik bozukluğu ve şizofreni gibi hastalıklarda da görülebilir.

ofori nedir nedenleri nelerdir
Öfori nedir ne demektir ile ilişkili görsel.

Öforinin Tipleri Nelerdir? Öfori Çeşitleri

Öforinini çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Müzikle Uyarılmış Öfori : Bireyler bazı müzikleri duyduklarında beyindeki bazı merkezler uyarılarak öfori durumu tetiklenebilir.

Egzersizle Uyarılmış Öfori : Bazı bireylerde uzun süreli egzersiz yapılması sonucu öfori hali tetiklenebilir.

İlaçla Uyarılmış Öfori : Beyinde dopamin salgılanmasına neden olan bazı ilaçlar öfori tablosunun görülmesine zemin hazırlayabilir.

Seksle Uyarılmış Öfori : Beyinde ilgili merkezlerin uyarılması sonucu seks sırasında ve sonrasında öfori tablosu ortaya çıkabilir.

Hipoksi ile Uyarılmış Öfori : Boğulma yoluyla beynin oksijensiz kalması sağlanır.Oksijensiz kalma sonucu kısa süreli bir öfori durumu yaşanabilmektedir ancak bu çok riskli bir durumdur ve kişinin hayatına mal olabilir. Asla denenmemesi gerekir.

Öfori Nedenleri Nelerdir?

Öforiye neden olan faktörleri sıralayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkacaktır:

 1. Bipolar bozukluk, şizofreni ve siklotimik kişilik bozukluğu gibi zihinsel hastalıkların varlığı
 2. İlaç bağımlılığı ve kokain, esrar, amfetamin, eroin, morfin, kodein, oksikodon, fentanil gibi ilaçların kötüye kullanımı
 3. Alkol, kafein ve nikotin gibi alışkanlık yapan ajanların kullanımı
 4. Multipl skleroz, migren, kafa travması gibi nörolohjik bir takım bozuklukların varlığı

Öfori Belirtileri Nelerdir?

En sık karşımıza çıkma eğiliminde olan öforinin belirtileri şunlardır:

 1. Aşırı mutluluk hali
 2. Halüsinasyon görme
 3. Oryantasyonda bozulmalar
 4. Paranoya varlığı
 5. Konfüzyon
 6. Huzursuzluk
 7. Anksiyete

Öfori Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öforinin tedavi edilebilmesi için genellikle altta yatan bozukluğun tedavi edilebilmesi gerekir. Tedavi genellikle teşhise göre bireyselleştirilir. Bu patolojik durumlar sıklıkla ilaçlarla tedavi edilir.


Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here