Nervus Olfactorius Nedir ?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Nervus Olfactorius,burun kemiğinden başlayıp,ethmoid kemiği geçerek Bulbus olfactorius’a ulaşan koku almamızı sağlayan sinirdir.

Koku Yolu sinirlerinin temporal loba ulaştıkları kabul edilmektedir.

Nervus Olfactorius’un İşlevi Nedir ?

N.Olfactorius’un birincil işlevi koku alma duyusunu sağlamaktır.Lezzet mekanizmasının oluşmasında da payı vardır.

Anosmi : N.Olfactorius’un koku alma işlevini yerine getirememesine verilen addır.

N.Olfactorius Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Mevcut kokular hastanın her iki burun deliğine ayrı ayrı koklatılır ve hastadan kokuyu tariflemesi beklenir.Hastanın kokuları normal olarak tariflemesi sonucunda koku duyusu normal olarak kabul edilir.

Koku Duyusu
                                                       Koku Duyusu

Burada dikkat edilmesi gereken bu maddeleri seçerken mukozayı tahriş edici maddeler seçmemektir.Çünkü kolonya gibi tahriş edici maddeler geçici olark koku alma duyusuna bozar.

Koku Nöronları Çoğalma Özelliği Olan Tek Nörondur !

Koku nöronlarının 60 gün ömürleri vardır ve çoğalabilirler.Diğer bütün duyular üst merkezlerine 3 nöron yardımıyla giderken,koku nöronları 2 nöron yardımıyla gider.

Ayrıca koku nöronları Talamus’a uğramadan giden tek nöron grubudur.

Koku Alma Mekanizması Nasıl İşlemektedir ?

Regio Olfactoria,burun mukozasının üst kısmını örten bölgeye verilen addır.Regio Olfactoria’daki sinir hücrelerinin çevresel uzantıları kokuya duyarlıdır ve koku reseptörleri olarak isimlendirilmektedirler.

Koku alımı bu bölgede başladıktan sonra lifler aracılığıyla foramen cribrosa dan geçerek kafatası içerisine girer ve Crista Galli’nin yanındaki Bulbus Olfactorius’lar da sonlanarak iletimi tamamlarlar.

Aşağıdaki koku alma mekanizmasından bahseden animasyonu mutlaka izlemelisiniz.


Yazı hakkında konuşmak için lütfen yorum kısmından iletişime geçiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın