Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Nefroloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Genel anlamda, böbrek hastalıkları olarak bilinen rahatsızlık türleri ile ilgilenmekte olan Nefroloji; böbrek sağlığından idrar yolu ve mesane gibi organların durumu ile boşaltım sistemi içinde görülmekte olan problemler ile de yakından alakadar olmaktadır.

Özellikle son yarım asır içinde, yapılan araştırmalar neticesinde, önde gelen tıp bilim dalları içinde önemli bir mevki kazanmış bulunan Nefroloji, böbrek fizyolojisi hakkında yapılan erken tanı çalışmaları ile yaşam kalitesinin büyük ölçüde arttırılmasını sağlamaya yönelik başarılar kazanmış olmaktadır. 

Nefroloji Nedir?

Nefroloji temel olarak böbreğin hastalıklarına, bu hastalıkların tanılarının konulmasına ve tedavilerinin yapılmasına odaklanmıştır. Nefroloji bölümü dahiliye yani iç hastalıkları branşının bir alt dalı olmakla beraber oldukça özelleşmiş bir branştır. Temel olarak böbrek hastalıkları ile ilgilenen bu branş için sadece böbrek hastalıkları ile ilgileniyor demek yanlış olur. Nefroloji branşında uzmanlaşan hekimlere nefroloji uzmanı ya da nefrolog adı verilir. Nefrolog olmak için öncelikle 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi bitirilir. Tıp fakültesinin ardından 4 yıllık dahiliye uzmanlığı bitirilir. Bunu takiben nefroloji uzmanlığı eğitimi alınır ve nefrolog olmaya hak kazanılır. Aynı zamanda böbrek hastalıklarının vücudun diğer bölümlerinin nasıl etkilediği ve nelere sebebiyet verdiği de nefroloji bölümünün ilgi alanları arasındadır. Aşağıda nefroloji ile ilişkili yazılar bulacaksınız.
Alıntı Kaynağı : https://doktordanhaberler.com/kategori/dahili-bilimler/dahiliye/nefroloji/

nefroloji neye bakar tahliller
Nefroloji bölümü doktorları böbrek fonksiyonlarını anlamak için kan tahlili yaparlar.

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde nefrolojik hastalıkları ve tedavilerini inceleyelim.

Hastanelerde Nefroloji Bölümü Neye Bakar?

Böbrekler ile ilgili herhangi bir şikâyet var ise hiç vakit kaybetmeden, hastanelerin Nefroloji polikliniklerine başvurmak gerekmektedir. Ancak oldukça güç anlaşılabilen böbrek hastalıkları, üreme sistemi içinde yer alan organlarda görülen problemler ile de kendisi hissettirebilmektedir. Daha kolay anlaşılması mümkün olan söz konusu rahatsızlıklar, dolayısı ile dikkate alınmak zorundadır.

nefroloji hangi hastalara bakar
Nefroloji polikliniği böbrek hastalıkları ile ilgilenir.

Böbrek fonksiyonlarının çalışması ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından, kronik olan ya da henüz başlangıç aşamasındaki hastalıkların, erkenden tespit edilmesi gerekmektedir. Ancak böylece böbrek hastalıklarından korunmak ya da iyileşme sürecini başlatmak mümkün olmaktadır. Böbrek fonksiyon testlerinden en önemlileri kreatin ve BUN‘dur. böbrek sağlığı değerlendirilirken en sık olarak bu iki değere bakılır.

Nefroloji doktoru hangi hastalıklara bakar?

1. Böbrek hastalıklarının tedavisi
2. Hipertansiyon, diyabet ve aterosklerozun böbrek fonksiyonlarına karşı koruyucu 3. hekimlik hizmetleri
4. Son dönem böbrek hastalarının destek tedavileri ve takibi hizmetleri
5. Böbrek iltihapları (Nefrit ve Pyelonefrit gibi)
6. Akut böbrek yetmezliği
7. Kronik böbrek yetmezliği
8. İdrar yolu enfeksiyonları
9. Hipertansiyon (Böbrek kaynaklı)
10. Kronik Nefrit
11. Böbrek taşları
12. Üremi
13. Böbrek kanseri
14. Amiloidoz
15. Diyabetik böbrek rahatsızlığı
16. Lupus nefriti
17. Elektrolit bozuklukları
18. Nefritik sendrom
19. Nefrotik sendrom

Nefroloji Neyi İnceler?

Ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sonuçlar doğurması mümkün olan ve hayati önem de taşıyan böbrek rahatsızlıkları, maalesef örneğin bir kalp hastalığı kadar önemsenmemekte; bu nedenle de zaten sinsice ilerleme gösteren böbrek hastalıkları, son aşamalara gelmeden tespit edilmemektedir. Bu bağlamda, özellikle hastanelerin Nefroloji bölümüne başvurmayı gerektirecek durumları ise şu şekilde sıralanacaktır.

Nefroloji nelere bakar?

1. Gece sık sık idrara kalkma
2. Karın bölgesinde sürekli bir ağrı
3. Mide bulantısı
4. El ayaklarda ve gözlerde şişme
5. İdrar yapmada bozukluklar
6. Ağrılı idrar
7. Uykuda idrarı tutamama
8. Nefes darlığı


Nefroloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 29 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 30 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine bir yorum

  1. Benim kardeşim 4 evre beyin kanseri geceleri çok sık küçük idraline çıkıyordu sonradan fenalaştı hastaneye götürdügümde sabaha çıkmaz dediler şeker komasına girdiğini söylediler gözleri kapalıydı azından çok hızlı nefes alıp veriyordu hastanede sabaha çıkmaz dediler 10 gün oldu şuanda gözleri açık konuşuyor 2 defa destek amaçlı diyalize girdi tedavi sonucu birdaha diyalize girmeyecek dediler şuanda anastezi realmasyon anabilimdalı yogun bakım ünitesinde yatıyor napmamız gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

    Cevapla

Yorum yapın