Muckle Wells Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Muckle Wells Sendromu Nedir?

Muckle Wells Sendromu, ciltte kızarıklık, eklem ağrıları ve ateş ile karakterize oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Zamanla ilerleyici işitme kaybı ve bir takım böbrek bozuklukları ortaya çıkar. Bebeklik ve erken çocukluk döneminde belirtiler ortaya çıkar ve zamanla alevlenme dönemleri yaşarlar. Kendiliğinden ortaya çıkabildiği gibi soğuk, ısı, yorgunluk veya diğer stres faktörleriyle tetiklenebilir. Dünyanın birçok bölgesinden vakalar bildirilmiştir ancak ender olarak görüldüğünden istatistikleri sınırlıdır. Otozomal dominant olarak kalıtılmaktadır.

muckle wells sendromu nedir
Muckle Wells sendromu ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Etkilenen bireylerde tipik olarak kaşıntı özelliği olmayan döküntüler, hafif ve orta dereceli ateş, ağrılı ve şişmiş eklemler ve bazı durumlarda gözlerde kızarıklık görülür. Ayrıca ek olarak işitme kaybı görülür.

Nedenleri

Muckle Wells sendromuna NLRP3 genindeki mutasyonların neden olduğu düşünülmektedir. Bu gen kriyopirin adı verilen bir proteinin üretilmesi için bir dizi talimatlar sağlar.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın