Middiyastolik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Middiyastolik, diyastol ortası anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Sistol ve diyastol terimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Kalbin kasılması ve gevşemesi sürecinde kullanılan bu terim iki gevşeme ortasındaki bölüm anlatılmak istendiğinde kullanılan bir ifadedir.

middiyastolik nedir tıp
Middiyastolik ifadesi iki diyastol bölümü arasını ifade eder.

Yukarıda görselde mavi ok ile gösterilen bölüm iki diyastolun orta kısmını EKG üzerinden ifade etmektedir. Bu husus ile ilgili olarak aklınıza takılan birşey varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.


Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın