Mezorektum Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Mezorektum Nedir?

Mezorektum, Düz bağırsağı leğen boşluğunun tavanına asan periton dürümü manasında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir.   
doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Mezorektum Nedir?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba,

  82 yaşındaki babama rektal tuşe ve kolonoskopi sonucu Rektum ca (suv max 52.0) teşhisi kondu. PET sonucunda herhangi bir organa ve kemik yapısına ilerleme görülmedi. Sonuçta tedaviyi radyoterapi+kemoterapi ve ameliyat olarak belirlediler. fakat ameliyat sonrası kolostomi olabileceğini belirttiler. Bu hastalıkta ameliyatsız bir geçiş duydum sizce mümkün mü? Yeni bir protokol ile hasta radyoterapi ve kemoterapi uygulanıyor ve sonrasında takip ediliyormuş. Fikrinizi rica ederim. Saygılarımla

  Cevapla
  • Merhabalar Bülent Bey, öncelikle geçmiş olsun. Hastamizin durumu ve bahsi gecen tedavinin uygulanıp uygulanmadığı ile ilgili olarak bulunduğunuz ilde üniversite hastanesinde onkoloji bölümü hocaları ile görüşerek bilgi almanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın