Meme Kanseri Belirtileri

0
552

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri her yıl dünyada yaklaşık 2 milyon kadını etkilemektedir ve ülkemizde her 8 kadından biri meme kanseri riskiyle karşı karşıyadır. Kadınların günlük yaşamda aklına getirmediği, kendisinde olmayacağını düşünerek göz ardı ettiği meme kanseri, yaşamı ciddi tehlikelere atmaktadır.
Meme kanseri belirtileri, erken tanı ve tedavi yöntemlerine başlayabilmek için tüm kadınların bilgi sahibi olması gereken durumlardır.

Meme kanseri belirtilerinin takip edilmesi, düzenli bir şekilde rutin kontrollerin yapılması meme kanseri tedavilerinde ciddi fayda sağlamaktadır. Meme kanseri belirtilerini kontrol etmek için kendiniz evinizde meme muayenesi yapabilirsiniz. Ayda bir defa yapacağınız muayene ile meme kanserinin hayatınızda oluşturduğu ciddi riskleri minimize edebilirsiniz. Kanser ileri seviyeye ulaşmadan tedavi yöntemlerine başvurulması başarılı sonuçların alınma ihtimalini arttırmaktadır.

Meme kanserinde en sık görülen belirti, kişinin elle meme muayenesi sırasında fark ettiği kitledir. Ele gelen ve kolaylıkla fark edilebilen kitle oluşumu akla ilk olarak meme kanserini getirir. Kitle oluşumunun haricinde meme dokusunda gözle görülür değişimlerin olması, cilt yüzeyinde renk değişimleri, kızarıklıklar gözlenmesi gibi belirtiler de yine meme kanserini işaret eder.

meme kanseri belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

  • Memede veya koltukaltı bölgesinde muayene sırasında ele gelen kitle
  • Elle muayenede memede sertliğe, şişliğe rastlanması
  • Meme başında kanlı veya şeffaf akıntı gelmesi
  • Meme başında şekil bozuklukları meydana gelmesi, çöküntüler veya içe doğru çekilme
  • Meme başında soyulma ve kabuklanma
  • Meme cildinde yaralar veya kızarıklıklar görülmesi
  • Meme cildinde içe doğru çekintiler, şişkinlikler olması
  • Meme cildinde portakal kabuğuna benzer görünüm olması
  • Meme şeklinde asimetrik değişiklikler

Meme Kanserinde Erken Teşhis İçin

Meme kanserinde tedavilerin başarıyla sonuçlanması için erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Meme kanseri erken dönemde fark edildiğinde kişiye özel yaklaşımlarla tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir.

Meme kanserinde erken teşhis için her ay mutlaka elle meme muayenesi yapılmalıdır. Bunu her birey evde kendi kendine yapabilir.

Bazı hastalarda elle meme muayenesi yetersiz kalabiliyor ve kanser sadece mamografi incelemesiyle tespit edilebiliyor. Bu durumlarda tedavi sürecinin gecikmemesi, kanserin ilerlememesi için erken teşhisin önemi kat kat artıyor. Her yıl mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemlerine başvurmak meme kanserinde erken teşhis için oldukça önem taşıyor. Tedavilerin başarı oranlarını arttıran bu yöntemler kişiye özel tedavilerin uygulanmasında büyük rol oynar. 40 yaşından sonra mamografik ve ultrasonografik taramaların daha sık yapılması gerekmektedir.

Türk İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre ülkemizde tüm kanser türlerinde görülen ölümler arasında, meme kanserinin etkin olduğu ölümler ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde 100 bin kadından 10’u meme kanseri dolayısıyla hayatını kaybetmektedir. Meme kanseri belirtileri ve tedavisi konusunda farkındalık yaratılarak ölüm riski ortadan kaldırılabilir.

Meme Kanseri Hakkında Bilinen Yanlışlar

“Meme kanseri genç kadınlarda görülmez” fikri doğru değildir. Meme kanseri 40 yaşından sonra daha yaygın olarak rastlansa da her yaş kadında kendini gösterebilir.

Meme kanserinin erkekler için risk taşımadığı doğru değildir. Daha çok kadınlarda rastlanan meme kanseri nadir de olsa erkeklerde de olabilir. Genellikle kadınlara yönelik olarak anlatılan ve bulguların tamamen kadınlara hitap edilerek öğretilmesi erkekler için farkındalık yaratmamıştır. Ancak erkek ve kadınlarda meme kanseri bulguları aynıdır. Sadece erkekler daha az farkındalığa sahip oldukları için genellikle kanser ileri boyutlardayken fark edilmektedir. Meme kanseri olan her 100 bireyden biri erkektir.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tanı ve tedavisinde ileri düzey teknolojiye ve yetkin bir ekibe sahip olan Neolife Tıp Merkezi, sağlık hizmetleriyle başarılı bir profil çizmektedir. Son yıllarda meme kanseri tedavisi teknolojisinde meydana gelen gelişmelerle başarı oranını arttırmayı hedefleyen Neolife, kişiye özgü kanser tedavilerinde oldukça etkili yöntemler uygulamaktadır.

Meme kanseri tedavisinde hastalığın risk faktörlerini belirleyen bazı unsurlar vardır. Hastanın cinsiyeti, yaşı, genetik faktörler, aile kanser öyküsü ve çevresel faktörlere bağlı olarak tedavi yöntemleri şekillenebilmektedir. Hastalığın evresine ve hasta özelliklerine bakılarak tedavi seçenekleri arasında birden fazla yöntem mevcuttur. Bunların başında cerrahi müdahale gelmektedir.

Neolife meme kanseri tanı ve tedavisinde mamografi, ultrasonografi, galaktografi, ince iğne biyopsisi, kalın iğne biyopsisi, stereotaksik biyopsi, stereotaksik işaretleme, cerrahi biyopsi, radyasyon tedavisi, hormon tedavisi, kemoterapi ve hastaya yönelik diğer özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Tedavi yöntemleri, muayene ve diğer konularda medikal destek almak için İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Neolife Tıp Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Reklam
Dikkat bu bir sponsorlu yayındır ve reklam öğeleri içermektedir.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here