( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

MD Nedir? Tıpta M.D. Ne Demek?

MD kısaltması, tıp biliminde İngilizcesi “doctor of medicine” ya da “medicine doctor” olarak bilinen Türkçe karşılığı ise tıp doktoru demek olan bir ifadedir. Türkiye’de tıp doktoru ünvanına sahip olmak için lise eğitiminin ardından 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi alınmalı ve başarıyla bitirilmelidir. Türkiye’de onaylı tıp fakültelerinden herhangi birinden 6 yıllık eğitimi bitiren tüm doktorlar tıp doktoru ya da MD ünvanı almaya hak kazanırlar. 6 yıllık eğitimin içerisinde 3 yıllık temel eğitim, 2 yıllık klinik eğitimi ve 1 yıllık staj eğitimi bulunmaktadır.

md nedir
M.D: kısaltmasının Türkçe karşılığı tıp doktoru ifadesidir.

Her ülkede tıp doktoru olabilmek için gerekli olan şartlar farklıdır. Ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilen bu ünvan özetle MD olarak kısaltılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp doktoru ile doktor aynı anlamlarda değildir. Belirli şartları şağlayan fakültelerden mezun olan doktorlar tıp doktoru ünvanı alırken diğerleri doktor ünvanı alırlar. Ülkemizde ise tıp fakültesini bitiren her doktor tıp doktoru olarak anılmaktadır.

Bunun dışında M.D. kısaltması medikal drama olarak da bilinmektedir ancak biz en sık bilinen anlamlarına değindik.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

  1. Wikipedia – Medicine of Doctor Bilgi Kaynağı – Erişim Tarihi: 09.12.2020

“MD Nedir? Tıpta M.D. Ne Demek?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba. Türkiyede Tıp Fakültesinden mezun olan kişi USA ve UK’a göre de MD oluyor mu ? Veya tezli yüksek lisans mı yapmalı ?

    Cevapla

Yorum yapın