MD Nedir? Tıpta M.D. Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

MD kısaltması, tıp biliminde İngilizcesi “doctor of medicine” ya da “medicine doctor” olarak bilinen Türkçe karşılığı ise tıp doktoru demek olan bir ifadedir. Türkiye’de tıp doktoru ünvanına sahip olmak için lise eğitiminin ardından 6 yıllık tıp fakültesi eğitimi alınmalı ve başarıyla bitirilmelidir. Türkiye’de onaylı tıp fakültelerinden herhangi birinden 6 yıllık eğitimi bitiren tüm doktorlar tıp doktoru ya da MD ünvanı almaya hak kazanırlar. 6 yıllık eğitimin içerisinde 3 yıllık temel eğitim, 2 yıllık klinik eğitimi ve 1 yıllık staj eğitimi bulunmaktadır.

md nedir
M.D: kısaltmasının Türkçe karşılığı tıp doktoru ifadesidir.

Her ülkede tıp doktoru olabilmek için gerekli olan şartlar farklıdır. Ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilen bu ünvan özetle MD olarak kısaltılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde tıp doktoru ile doktor aynı anlamlarda değildir. Belirli şartları şağlayan fakültelerden mezun olan doktorlar tıp doktoru ünvanı alırken diğerleri doktor ünvanı alırlar. Ülkemizde ise tıp fakültesini bitiren her doktor tıp doktoru olarak anılmaktadır.

Bunun dışında M.D. kısaltması medikal drama olarak da bilinmektedir ancak biz en sık bilinen anlamlarına değindik.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

  1. Wikipedia – Medicine of Doctor Bilgi Kaynağı – Erişim Tarihi: 09.12.2020

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“MD Nedir? Tıpta M.D. Ne Demek?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba. Türkiyede Tıp Fakültesinden mezun olan kişi USA ve UK’a göre de MD oluyor mu ? Veya tezli yüksek lisans mı yapmalı ?

    Cevapla
    • bu sorunuzu şöyle cevaplayayım,bizim Türkiye de ki diplomamız Amerikan board veya yeterlilik sınavı verilince ,kabul olur,ancak bir türk Medical Doctor’un Amerika lisanına hakim düzeyde Am. ingilizcesi bilmesi ve amerikada çalışma iznini olması gereklidir.Aksi takdirde son sınıf tıp öğrencisi gibi başlayabilir.

      Cevapla

Yorum yapın