Maffucci Sendromu Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Maffucci Sendromu, öncelikli olarak iskelet sistemini ve cildi etkileyen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Kemikte iyi huylu enkodrom adı verilen kitlelerle karakterizedir. Sıklıkla ekstremitelerde görülr ve kemiklerde malformasyonlara yol açar. İlk defa 1881 yılında tanımlanmıştır ve şu ana kadar 200’den fazla sayıda vaka bildirilmiştir.

Kalıtsal bir hastalık değildir. Bu hastalığın nedenleri arasında olan mutasyonlar somatik özelliktedir. Maffucci hastalığı belirtileri doğumda saptanabilir ancak sıklıkla 5 yaşına kadar belirgin hale gelmez.

Hastalarda enkodromlara bağlı kemik sorunları nedeniyle boy kısalığı gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Benzer şekilde enkondromlar içeren Ollier Hastalığı ile ayırt edilmelidir. Bening olarak başlayan enkodromların seyri zamanla bozulup ağırlaşabilir.

Çoğu hastada ortaya çıkan bozuklukların kaynağı IDH1 veya IDH2 genlerinde meydana gelen mutasyonlardır. Bu genler izosıtrat dehidrogenaz 1 ve izosıtrat dehidrojenaz 2 adı verilen enzimlerin yapılması için bir dizi talimatlar sağlamakla görevlidirler ancak hala tam olarak açıklanamayan bağlantılar mevcuttur.[1]Ollier disease and Maffucci syndrome are caused by somatic mosaic mutations of IDH1 and IDH2 – PubMed (nih.gov)

mafucci sendromu nedir
Maffucci sendromu oldukça nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Maffucci sendromunun teşhis edilebilmesi için kemiklerden çalışılmak üzere örnekler, BT taramaları, röntgen taramaları gibi çeşitli ileri görüntüleme yöntemleri kullanılır. Ayrıca fizik muayenede altın değerindedir.

Tedavisi is temel olarak ortaya çıkan belirtileri ortadan kaldırmaya veya hafifletmeye odaklanır. Örneğin ağrı varsa giderilir, kemik patolojileri tespit edilip önlem alınır. Uzuvlarda ortaya çıkan anormalliklerin düzeltilebilmesi için cerrahi operasyonlar yapılabilir. Bu hastalığın tedavisi hastaya özeldir ve bir doktor grubu tarafından belirlenir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın