Lökomalazi

1
1400

Lökomalazi Nedir?

Lökomalazi, kelimesinin anlamını kavramak için kelime köküne inmeli ve ayrı ayrı değerlendirip daha sonra bir bütün olarak görmeliyiz.

Löko malazi : Löko kelimesi Yunanca bir kelimedir ve beyaz anlamına gelmektedir. Malazi ise patolojik olarak değerlendirirsek, anatomik bir yapının yumuşak hale gelmesi, duvarlarının eski direncini ve gücünü kaybetmesi ve bir takım değişikliklere uğramasıdır.

Sonuç olarak löko-malazi beynin beyaz cevher adını verdiğimiz bölümünün eski anatomik yapısını kaybetmesi, yumuşaması ve gücünü, direncini kaybetmesidir. Bu durumun patolojik sonuçları olacaktır.

Dilerseniz periventriküler bölgedeki löko-malaziyi detaylıca inceleyen, Periventriküler Löko-malazi Nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here