Lökomalazi

Lökomalazi Nedir?

Lökomalazi, kelimesinin anlamını kavramak için kelime köküne inmeli ve ayrı ayrı değerlendirip daha sonra bir bütün olarak görmeliyiz.

Löko malazi : Löko kelimesi Yunanca bir kelimedir ve beyaz anlamına gelmektedir. Malazi ise patolojik olarak değerlendirirsek, anatomik bir yapının yumuşak hale gelmesi, duvarlarının eski direncini ve gücünü kaybetmesi ve bir takım değişikliklere uğramasıdır.wsi imageoptim periventrikuler lokoplazi nedir

Sonuç olarak löko-malazi beynin beyaz cevher adını verdiğimiz bölümünün eski anatomik yapısını kaybetmesi, yumuşaması ve gücünü, direncini kaybetmesidir. Bu durumun patolojik sonuçları olacaktır.

Dilerseniz periventriküler bölgedeki löko-malaziyi detaylıca inceleyen, Periventriküler Löko-malazi Nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Lökomalazi” üzerine bir yorum

  1. bebegim 3 ay 1 haftalik ve ellerini yumruk yapmasi tamamen gecmedi.bizi nörolojiye yönlendirdiler .sizce normalmidir ellerini tamamen yumruk yapmaktan vazgecememesi

    Cevapla

Yorum yapın