Lobüle Tıp Dilinde Nedir?

Lobüle Nedir?

Lobüle, lopçuklu manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Genelde tıpta belirli yapılar loplardan oluşur. Bu lopların, loplara benzeyen daha küçük versiyonlarına lobüle ya da lopçuk adı verilir. Başka bir deyişle küçüp lop anlamı taşımaktadır. Lop ile lobül farkını kavramak için görseli dikkatlice inceleyiniz.

lobüle ne demek tıp
Görselde lop ile lobülün farkını görebilirsiniz.

Temel olarak lobüle terimini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Lobüle Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba hocam benim mr sonucumda aşağıdaki gibi bir ifade var doktorum kötü bir şey değil dedi ama ben tam anlayamadım anlamını rica etsem yorum yapar mısınız? teşekkürler
    • Sol femur başında bir önceki incelemede kısmen seçilebilen yaklaşık 18×13 mm boyutunda ölçülen T1 hipointens T2 hiperintens hafif lobule konturlu lezyon izlenmektedir. Bir önceki incelemeyle kıyaslandığında boyutunda artış izlenmektedir. Metastaz ? açısından PET CT ile ileri inceleme önerilir.

    Cevapla

Yorum yapın