Lobüle Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lobüle Nedir?

Lobüle, lopçuklu manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Genelde tıpta belirli yapılar loplardan oluşur. Bu lopların, loplara benzeyen daha küçük versiyonlarına lobüle ya da lopçuk adı verilir. Başka bir deyişle küçüp lop anlamı taşımaktadır. Lop ile lobül farkını kavramak için görseli dikkatlice inceleyiniz.

lobüle ne demek tıp
Görselde lop ile lobülün farkını görebilirsiniz.

Temel olarak lobüle terimini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Lobüle Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba hocam benim mr sonucumda aşağıdaki gibi bir ifade var doktorum kötü bir şey değil dedi ama ben tam anlayamadım anlamını rica etsem yorum yapar mısınız? teşekkürler
    • Sol femur başında bir önceki incelemede kısmen seçilebilen yaklaşık 18×13 mm boyutunda ölçülen T1 hipointens T2 hiperintens hafif lobule konturlu lezyon izlenmektedir. Bir önceki incelemeyle kıyaslandığında boyutunda artış izlenmektedir. Metastaz ? açısından PET CT ile ileri inceleme önerilir.

    Cevapla

Yorum yapın