( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Liken Niditus

Liken Niditus Nedir?

Liken Niditus, deride ortaya çıkan parlak görünümlü lezyonlara verilen isimdir. Herkesi etkileyebilen bu hastalık sıklıkla genç yetişkinlerde ve çocuklarda görülür. Çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir ve prekanseröz değildir.

liken niditus nedir
Liken niditus ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Liken niditus lezyonlarına papül ismi verilir. Bizi bu lezyonların yeri, şiddeti, büyüklüğü, rengi ve kaşıntı yapıp yapmadığı ilgilendirmektedir. Yuvarlak şekilli, pembe veya cilt renginden hafif açık tonlarda papüllerdir. Genellikle göğüs, karın, kollar ve peniste ortaya çıkar. Bazı olgularda kaşıntı yoğun bir şekilde görülür.

Nedenleri

Liken niditus nedenleri henüz tam olarak açıklığa kavuşabilmiş değildir. T lenfositleri adını verdiğimiz beyaz kan hücreleri tarafından kontrol edilen bir mekanizmanın sonucunda oluşur. Normalde bu beyaz kan hücreleri vücuda giren yabancı maddelere karşı savaşırlar. Liken niditusta T lenfositlerin neden aktive edildiğiyle ilgili bilgiler şu an için sınırlı.

Aşağıda vereceğimiz hastalıklar sıklıkla liken niditusa eşlik edebilmektedir. Bu hastalıklara sahip bireylerde liken niditus açısından risk altındadır.

  1. Liken planus
  2. Atopik dermatit
  3. Crohn hastalığı
  4. Juvenil romatoid artit
  5. Tüberküloz

Tanısı

Tanı için dermatoloji hekiminiz öncelikle tariflediğiniz lezyonları deatylıca inceleyecektir. Lezyon alanlarını daha yakından görebilmek için büyüteç kullanabilir ya da bunun yerine doku örneği alıp mikroskop altında inceleme yapabilir.

Tedavisi

Tedavide kortikosteroidler, retinoidler, antihistaminikler ve fototerapi kullanılabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın