Liken Niditus

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Liken Niditus Nedir?

Liken Niditus, deride ortaya çıkan parlak görünümlü lezyonlara verilen isimdir. Herkesi etkileyebilen bu hastalık sıklıkla genç yetişkinlerde ve çocuklarda görülür. Çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir ve prekanseröz değildir.

liken niditus nedir
Liken niditus ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Liken niditus lezyonlarına papül ismi verilir. Bizi bu lezyonların yeri, şiddeti, büyüklüğü, rengi ve kaşıntı yapıp yapmadığı ilgilendirmektedir. Yuvarlak şekilli, pembe veya cilt renginden hafif açık tonlarda papüllerdir. Genellikle göğüs, karın, kollar ve peniste ortaya çıkar. Bazı olgularda kaşıntı yoğun bir şekilde görülür.

Nedenleri

Liken niditus nedenleri henüz tam olarak açıklığa kavuşabilmiş değildir. T lenfositleri adını verdiğimiz beyaz kan hücreleri tarafından kontrol edilen bir mekanizmanın sonucunda oluşur. Normalde bu beyaz kan hücreleri vücuda giren yabancı maddelere karşı savaşırlar. Liken niditusta T lenfositlerin neden aktive edildiğiyle ilgili bilgiler şu an için sınırlı.

Aşağıda vereceğimiz hastalıklar sıklıkla liken niditusa eşlik edebilmektedir. Bu hastalıklara sahip bireylerde liken niditus açısından risk altındadır.

  1. Liken planus
  2. Atopik dermatit
  3. Crohn hastalığı
  4. Juvenil romatoid artit
  5. Tüberküloz

Tanısı

Tanı için dermatoloji hekiminiz öncelikle tariflediğiniz lezyonları deatylıca inceleyecektir. Lezyon alanlarını daha yakından görebilmek için büyüteç kullanabilir ya da bunun yerine doku örneği alıp mikroskop altında inceleme yapabilir.

Tedavisi

Tedavide kortikosteroidler, retinoidler, antihistaminikler ve fototerapi kullanılabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın