Liken Niditus

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Liken Niditus Nedir?

Liken Niditus, deride ortaya çıkan parlak görünümlü lezyonlara verilen isimdir. Herkesi etkileyebilen bu hastalık sıklıkla genç yetişkinlerde ve çocuklarda görülür. Çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Bulaşıcı bir hastalık değildir ve prekanseröz değildir.

liken niditus nedir
Liken niditus ile ilişkili görsel.

Belirtileri

Liken niditus lezyonlarına papül ismi verilir. Bizi bu lezyonların yeri, şiddeti, büyüklüğü, rengi ve kaşıntı yapıp yapmadığı ilgilendirmektedir. Yuvarlak şekilli, pembe veya cilt renginden hafif açık tonlarda papüllerdir. Genellikle göğüs, karın, kollar ve peniste ortaya çıkar. Bazı olgularda kaşıntı yoğun bir şekilde görülür.

Nedenleri

Liken niditus nedenleri henüz tam olarak açıklığa kavuşabilmiş değildir. T lenfositleri adını verdiğimiz beyaz kan hücreleri tarafından kontrol edilen bir mekanizmanın sonucunda oluşur. Normalde bu beyaz kan hücreleri vücuda giren yabancı maddelere karşı savaşırlar. Liken niditusta T lenfositlerin neden aktive edildiğiyle ilgili bilgiler şu an için sınırlı.

Aşağıda vereceğimiz hastalıklar sıklıkla liken niditusa eşlik edebilmektedir. Bu hastalıklara sahip bireylerde liken niditus açısından risk altındadır.

  1. Liken planus
  2. Atopik dermatit
  3. Crohn hastalığı
  4. Juvenil romatoid artit
  5. Tüberküloz

Tanısı

Tanı için dermatoloji hekiminiz öncelikle tariflediğiniz lezyonları deatylıca inceleyecektir. Lezyon alanlarını daha yakından görebilmek için büyüteç kullanabilir ya da bunun yerine doku örneği alıp mikroskop altında inceleme yapabilir.

Tedavisi

Tedavide kortikosteroidler, retinoidler, antihistaminikler ve fototerapi kullanılabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın