Leriche Sendromu : 5P’li Hastalık

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tıp dünyasında aortolik oklüzif hastalık olarak ta adlandırılan Leriche Sendromu, distal abdominal aort, iliak arterler ve femoropopliteal damarların tutulum gösterdiği ateroskleroz ile seyreden tablonun bütünüdür. ABD istatisitiklerine bakıldığında bu hastalıktan 8.5 milyon bireyin etkilendiği ve bunların yaklaşık olarak yüzde 20’sinin 60 yaşın üzerinde olduğu bilinmektedir. [1]Minimally Invasive Management of Severe Aortoiliac Occlusive Disease – PubMed (nih.gov)

Leriche Sendromu Nedir?

Leriche Sendromu, renal arterlere gitmeden distal aortanın tıkanmasıyla giden bir aorta – iliak tıkayıcı damar hastalığıdır. İliak bölgede bir tıkanma olduğu için alt ekstremite tam anlamıyla kanlanamaz.

Leriche sendromu ile ilişkili görsel.[2]cow201arr.jpg (512×512) (learningradiology.com)

İlk olarak 1914 yılında Robert Grahman tarafından tanımlanan hastalığın belirtilerinin sistematik bir şekilde tanımlanmasını Fransız cerrah Henri Leriche yapmıştır. [3]Leriche Syndrome – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)

Leriche Sendromu’nun Belirtileri

Mide bölgesi, penis ve bacaklarda kanlanma ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkar. Sıklıkla karşımıza üçlü olarak topallama, cinsel işlev bozukluğu ve femoral nabız yokluğu ile gelir.

Leriche sendromunun 6 adet belirtisi vardır ve hepsi “p” ile başlar:

  • Prostration : Halsizlik
  • Pain : Ağrı
  • Paralysis : His kaybı
  • Pallor : Solgunluk
  • Pulselessness : Nabızsızlık
  • Parasthesia : Parestezi

Leriche Sendromunun Nedenleri

Aterosklerotik tıkanıklığa bağlı olarak aterosklerozun görülmesi, kan damarlarının iltihaplanmasına bağlı olarak vaskülit görülmesi ve  tromboz bu hastalığın temel mekanizmasını oluşturmaktadır.

Ateroskleroz için değiştirilebilir risk faktörlerini sayacak olursak akla hipertansiyon, diabetes mellitus, nikotin düzeyi, hiperlipidemi, hiperglisemi ve homosistein düzeyi gelmektedir. Yaş, cinsiyet, ırk ve aile öyküsü ise ateroskleroz için değiştirilemeyen risk faktörleri arasında sayılmaktadır. [4]Leriche Syndrome (nih.gov)

Lercihe Sendromunun Teşhisi

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için bazı kan tahlilleri istenmektedir. Bu tahlil sonuçlarıyla beraber değerlendirilen Manyetik Rezonans Görüntüleme ya da Bilgisayarlı Tomografi görüntülemesi sonuçları bizi tanıya götürür.

Hastalarda ilk olarak alt ekstremitelerin perfüzyonunun değerlendirilebilmesi için ABI yani ayak bileği brakiyal indeksi bakılmalıdır. Bu şekilde ayak bileği çevresinde bulunan damarların kanlanmasına bakılmış olur. [5]Comparative diagnostic value of ankle-to-brachial index and transcutaneous oxygen tension at rest and after exercise in patients with intermittent claudication – PubMed (nih.gov)

Leriche Sendromu Tedavisi

Leriche sendromunun tedavi edilebilmesi için öncelikle hastanın tedavi planı ve yol haritasının çizilmesi gerekir. Öncelikle hastaya özel olan risk faktörleri belirlenmelidir. Örneğin sigara içilmesi, hastada diyabetes mellitus olması ya da yüksek seyreden lipid değerleri.

Antiplatelet ilaçlar yine yol haritamızda mutlaka bulunmalıdır. Çünkü inme, kalp krizi ve pıhtı atma gibi durumları yavaşlatıcı etkisi vardır.

Zayıf kalan alt ekstremite kasları için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Bu sayede kas gücü artırılamasa bile korunmalıdır.

Pıhtı atması durumunda cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilir. Cerrahi tedavi seçenekleri arasında tromboendarterektomi, aortobifemoral bypass ve perkütan translüminal anjiyoplasti gibi seçenekler bulunmaktadır. [6]Use of extraperitoneal iliac artery endarterectomy in the endovascular era – PubMed (nih.gov)

Lerice Sendromu Yaşam Beklentisi

Herhangi bir şekilde tedavi almayan hastalarda prognoz kötüdür ancak modern tıbbın gelişmesi ile prognoz iyileştirilmektedir. Tedavi almayan ve progresyon gösteren bazı hastalarda kalp yetmezliği, miyokard iskemisi/enfarktüsü, kangren gibi komplikasyonlar gelişebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın