Leriche Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Leriche Sendromu Nedir?

Leriche Sendromu, renal arterlere gitmeden distal aortanın tıkanmasıyla giden bir aorta – iliak tıkayıcı damar hastalığıdır. İliak bölgede bir tıkanma olduğu için alt ekstremite tam anlamıyla kanlanamaz.

leriche sendromu
Leriche sendromu ile ilişkili görsel.

Leriche Sendromu’nun Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Mide bölgesi, penis ve bacaklarda kanlanma ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkar ve şu belirtiler görülebilir:

  • Bacak hareketlerinde zorlaşma ve zayıflıkleriche hastaligi
  • Egzersiz yaparken kalça bölgesinde istenmeyen ağrılar
  • Ereksiyon bozukluğu ve cinsel problemler
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Soğuk ve soluk görünümlü bacaklar

Leriche sendromunun 6 adet belirtisi vardır ve hepsi “p” ile başlar: Prostration, Pain, Paralysis, Pallor, Pulselessness, Parasthesia dir.

Leriche Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Aterosklerotik tıknaıklığa bağlı olarak aterosklerozun görülmesi, kan damarlarının iltihaplanmasına bağlı olarak vaskülit görülmesi ve  tromboz bu hastalığın temel mekanizmasını oluşturmaktadır.

Lercihe Sendromunun Tanısı Nasıl Konulur?

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için bazı kan tahlilleri istenmektedir. Bu tahlil sonuçlarıyla beraber değerlendirilen Manyetik Rezonans Görüntüleme ya da Bilgisayarlı Tomografi görüntülemesi sonuçları bizi tanıya götürür.

Leriche Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Leriche sendromunun tedavi edilebilmesi için öncelikle hastanın tedavi planı ve yol haritasının çizilmesi gerekir. Öncelikle hastaya özel olan risk faktörleri belirlenmelidir. Örneğin sigara içilmesi, hastada diyabetes mellitus olması ya da yüksek seyreden lipid değerleri.

Antiplatelet ilaçlar yine yol haritamızda mutlaka bulunmalıdır. Çünkü inme, kalp krizi ve pıhtı atma gibi durumları yavaşlatıcı etkisi vardır.

Zayıf kalan alt ekstremite kasları için düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Bu sayede kas gücü artırılamasa bile korunmalıdır.

Pıhtı atması durumunda cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. http://learningradiology.com/caseofweek/caseoftheweekpix2006/cow201arr.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Kategoriler KVC

Yorum yapın