Laküna Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Laküna Nedir?

Laküna, tıp biliminde temel olarak boşluk, çukur, girinti anlamına gelmekle birlikte oldukça sık olarak kullanılan bir ifadedir. Küçük boyuttaki çukurlar ve boşluklar laküna olarak isimlendirilir. Laküna yapılarından en sık bilinenlerinden örnekler vererek konunun açıklığa kavuşmasını sağlayayım. Örneğin howship lakünası. Howship lakünası, kemik dokusu yıkıma uğradığı zaman osteoklastik aktivitenin  oluşumuna neden olduğu kemik oluklarından bir tanesidir.

Bu konuyu burada bitiriyorum. Genel olarak kelimenin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Aklınıza takılan hususları yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın