Kusma

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kusma Nedir?

Kusma, karın kaslarında kontraksiyonların da eşlik ettiği, mide içeriğinin ani ve hızlı bir şekilde ağız yoluyla atılmasıdır. Kusmak eylemi toksinlerin atılmasını sağlayan yaşamsal bir reflekstir.

Kompleks bir davranıştır: bulantı-öğürme-mide içeriğinin fışkırması şeklinde gerçekleşir. Kusma-merkezi hem eksitatör hem de inhibitör nörolojik ve metabolik etkiler altındadır.

Kusma-Merkezini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Psikojenik kusmalar
  • İntrakranial basınç artışı
  • İlaçlar, anormal metabolitler direkt merkezi etkileyebileceği gibi kemoreseptör trigger zon adı verilen ve kusma- merkezine çok yakın bir bölgeyi de etkileyebilirler.

Hemoptizi (Kan Kusmak) ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın