Kulak Egzaması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

0
1095

Kulak Egzaması Nedir?

Atopik dermatit olarak da adlandırılan egzama, cildinizin görünümünü kırmızı yapan ve yaygın bir kaşıntıya neden olan cilt rahatsızlığıdır. Kulağınızda ve kulak kanalınızda hemen her yerde egzama görülebilir. Altta yatan sebeplere bağlı olarak tanımlanan çeşitli tiplerde egzama vardır. Çoğu, vücudunuzun geri kalanına ek olarak kulaklarınızı da etkileyebilir. Bu yazıda daha çok kulak egzaması üzerinde bilgiler aktarmaya çalışacağız.

kulakta egzama nedenleri
Kulakta egzama ile ilişkili görsel.

Kulak Egzaması Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın ana semptomları genelde son derece kuru, kırmızı, pullu, kaşıntılı, çatlamış bir cilt görünümünün olmasıdır. Kulak egzamasında ise bunlara ek kulağınızdan gelen bir akıntı görebilirsiniz. Çok kuru havalarda verilen örnekler genellikle daha kötü seyreder. Ayrıca, iç mekân ısıtmasının havayı her zamankinden daha kuru hale getirdiği kış aylarında daha da fazla fark edebilirsiniz.

Kulak egzaması, kulağınızın cildinin yanı sıra kulağınızın arkasındaki alanı ve kulağınız ile yüzünüz arasındaki kıvrımı da etkileyebilir. Bazı durumlarda, kulak zarınızdan başlayan kulak açıklığına kadar devam eden kulak kanalını da etkiler.

Kulak Egzaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak egzamasının nedeni, birazda hangi tip egzama olduğuna bağlıdır. Kulaklarınızı etkileyebilecek üç tip egzama vardır. Bunlardan biri alerjik egzamadır. Bu tip egzama, genelde alerjiniz olan bir cismin temasından kaynaklanarak cildinizi tahriş eder. Kulak egzamasına neden olabilen yaygın irritanlara örnek verirsek; saç ürünleri, küpe, cep telefonları, kulaklık, makyaj ve diğer kişisel bakım ürünleri olabilir.

Diğer bir egzama tipi ise asteatotik egzamadır. Burada cildinizi hava koşullarının değişmesiyle maruz kalınan kuru, sıcak, rüzgârlı, soğuk hava gibi değişken durumlarda daha yaşlı insanların bu tip egzamaya sahip olma olasılığı daha yüksek diyebiliriz. Son olarak ise seboreik egzama türü vardır. Bunda ise kafa derisi dahil olmak üzere vücudunuzun yağlı bölgelerine yayılarak etkisini gösterme eğilimine sahiptirler.

Kulaklarınızın yanı sıra, özellikle arkasındaki cildi etkileyebilir.  Bütün bu egzama türlerinin altta yatan mekanizması tam olarak bilinmese de, cilt de bulunan salgı bezleri tarafından salgılanan yağların mantar veya bağışıklık sistemi ile ilgili olabileceği ileri sürülmektedir.

Kulak Egzaması Tanısı Nasıl Konulur?

Çoğu zaman kulak egzamasını kulaklarınızın temel muayenesini sırasında teşhis edilir. Belirtilerinize ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, bir biyopsi de alınabilir. Etkilenen bölgeden alınan küçük bir örnek mikroskop altında bakılarak ne tarafından oluştuğu bakılabilir. Alınan biyopsideki amaç genelde sedef hastalığı gibi benzer hastalıkların ayırıcı tanısında yardımcı olur.

Kulak Egzaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak egzamasının tedavi edilmesi hem altta yatan nedene hem de etkilediği alana bağlı olarak değişkenlik gösterir. Alerjik egzamaya sahipseniz, tahrişe neden olan şeyleri azaltmak için belirli ürünleri kullanmanız gerekebilir. Alerjinizin neye karşı olduğunuzu hala çözemediyseniz o zaman da alerji testi yapmanız gerekebilir.

kulakta egzama tedavisi
Kulakta egzama tedavi edildikten öncesi ve sonrası ile ilişkili görseli görmektesiniz.

Eğer seboreik egzamaya sahipseniz, kulağınızın etkilenen kısmına anti mantar bir merhem sürmeniz gerekebilir. Özellikle kulağınızın arkasındaki cilt etkilendiyse, iltihabı azaltmak için yüzeysel bir steroid de kullanmanız gerekebilir. Kulak kanalınızda da şikayetleriniz varsa, doktorunuz steroid kulak damlası reçete edebilir.

Sahip olduğunuz egzama türünden bağımsız olarak bölgeyi nemlendirmek son derece önemlidir. Cildinize dikkat etmez kurutursanız o zaman belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir. Ek bir hatırlatma olarak; kulaklarınızın etrafına sert sabun ve temizleyici ürünlerini kullanmamak gerekir. Bunun yerine, egzamaya yatkın ciltler için tasarlanmış temizlik ürünleri bulabilirsiniz. Örneğin kolloidal yulaf ezmesi içeren bir nemlendirici işinizi görebilir. Kolloidal yulaf ezmesi, kuru ve tahriş olmuş cildi korumak ve yatıştırmak için kanıtlanmış faydalara sahip doğal bir anti-enflamatuardır.

Ulusal Egzama Derneği tarafından kabul belgesine sahip ürünleri bulmaya çalışabilirsiniz. Bu ürünler, egzamayı daha da kötüleştirebilecek herhangi bir cilt tahriş edici madde içermediğinden gönül rahatlığıyla kullanılır. Başka bir hatırlatma olarak; kulağınızın içine uygulamak için pamuklu çubuk gibi uzun nesneler kullanmak başka iltihaplara neden olabilir. O yüzden kulak kanalı için yapılmış egzama kulak damlaları kullanılmalıdır.

Egzamada Enfeksiyon Belirtileri

Zamanla, kurumaktan ve kaşımaktan kaynaklanan tahriş, cildinizde çatlaklara neden olabilir. Bu da enfekte olmuş egzamaya yakalanma riskini artırır. Böyle bir durumda kulağınızda balmumu, saç ve deri birikerek kulak iltihabına veya işitme sorunlarına yol açabilir. Kulağınızda ağrı, sarı veya yeşil akıntı, kızarıklık, grip benzeri belirtiler fark ettiğinizde en kısa zamanda doktorunuza başvurmanız gerekir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Hala Tıp Fakültesi eğitimimi sürdürmekteyim. Yorum bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here