Kromozom 2

0
175

Kromozom 2 Nedir?

Kromozom 2, ya da farklı bir deyişle 2. kromozom normalde insan vücudunda bulunan 46 kromozomun ikincisidir. 46 kromozomun 23 tanesi anneden devir alınırken 23 tanesi ise babadan alınmaktadır. DNA’nın yaklaşık olarak 243 milyon yapı taşını kapsayan 2. kromozom, 1. kromozom dan sonraki en büyük kromozom olma özelliğini göstermektedir. DNA’nın yaklaşık olarak yüzde 8’ini temsil eder.

kromozom 2 ile iliskili hastaliklar
Genetik uzmanları tarafından sıkça kullanılan diyagramlar ile kromozomun yerleri belirlenir. 2. kromozom ile ilişkili görsel.

Bilim insanları her kromozomda bulunan gen sayısını tespit edebilmek amacıyla çeşitli yöntemler izlemektedirler. Dolayısıyla çeşitli araştırmalarda farklı sonuçlar elde edilebilir ancak 2. kromozomda bulunan gen sayısının yaklaşık olarak 1300 ile 1400 aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

2. Kromozom ile İlişkili Hastalıklar Nelerdir?

Aşağıda liste halinde verilen hastalıklar kromozom 2’de bulunan bazı genlerle ilişkilidir:

 1. 2q37 Delesyon Sendromu
 2. SATB2 ile İlişkili Sendrom
 3. Alport Sendromu
 4. Amyotrofik Lateral Skleroz
 5. Konjenital Hipotiroidizm
 6. Ehler Danlos Sendromu
 7. Hemokromatozis
 8. Primer hiperoksalüri
 9. Waardenburg Sendromu
 10. Primer Pulmoner Hipertansiyon
 11. Alström Sendromu

2. kromozom bazı kanser türleri ile ilişkilidir. Bu kromozoma ait anormalliklerde mikrosefali, gelişimsel gecikmeler, kalp kusurları ve belirgin yüz özellikleri bulunmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here